Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Telewizją Polską TVP3 Kraków przygotowali dla Państwa serię siedmiu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Ludowo #wspieram”. Celem produkcji było przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej.


Małe formy dokumentalne tworzące cykl siedmiu filmów pt.: „Kultura na Ludowo #wspieram” prezentują twórczość ludową poszczególnych regionów naszego kraju. Charakterystykę ich kultury, przybliżają etnografowie, dobrze znający dany teren. Bohaterowie poszczególnych odcinków ujawniają widzom tajniki swojej pracy oraz prezentują własnoręcznie wykonane dzieła, opisując jednocześnie historie swoich niezwykłych pasji.

W pierwszym odcinku zaprosiliśmy Państwa na Podhale, regionu, który szczyci się szczególnym zamiłowaniem do zdobnictwa, nie tylko w sztuce, ale również w rzemiośle, budownictwie, kowalstwie artystycznym czy elementach stroju góralskiego. Tutejsza twórczość ludowa to także wyrób instrumentów, dzięki którym kontynuowane są tradycje muzyki i tańca na Podhalu. Za pośrednictwem filmu widzowie mogli odwiedzić pracownie, warsztaty i domy tatrzańskich artystów, a także otrzymać odpowiedź na kilka ciekawych pytań, na przykład: Skąd wzięli się górale? Dlaczego noszą takie szerokie pasy? Jak powstaje obraz na szkle malowany? Jak postawić solidny, drewniany dom bez użycia ani jednego gwoździa i po czym poznać mistrza, który go budował?


Orawa
, której poświęcony był kolejny odcinek cyklu może poszczycić się szczególnym pięknem rodzimej kultury ludowej. Tutejsi artyści wyrażają ją w malarstwie, rzeźbie, zdobnictwie obrzędowym, a także poprzez wykonywanie pięknego stroju ludowego. Twórczość orawska to również poezja, muzyka i taniec. Warto poznać ją bliżej.

Trzeci odcinek pt.: „Twórcy ludowi Puszczy Sandomierskiej” przybliżył tradycyjną twórczość Lasowiaków, grupy etnicznej, która wciąż pielęgnuje stare dziedzictwo terenów położonych między Wisłą a Sanem. Widzowie mogli się dowiedzieć jak powstają naczynia gliniane, piękne zabawki ludowe czy lasowiecki strój ludowy.

 

Żywioł w tańcu i dostojeństwo w stroju, do dziś charakteryzują region Lachów sądeckich, którym poświęcony był czwarty odcinek serii „Kultura na Ludowo #wspieram”. Plastykę obrzędową w postaci kolorowych kwiatów wykonywanych z bibuły, rzeźbę i tradycyjne pożywienie prezentowali ludowi twórcy Sądecczyzny, pieczołowicie strzegący swojego pięknego dziedzictwa.

Łemkowszczyzna, region tętniący bogatym kulturowo życiem oraz zamiłowaniem do kultury ludowej jej mieszkańców, to kolejna pozycja w ramach naszego cyklu poświęconego twórcom ludowym. W filmie pokazaliśmy jak lokalni artyści dbają o swoje dziedzictwo, wciąż wykonując wielokolorowe pisanki, delikatnie zdobione drewniane łyżki czy rzeźbę sakralną.  A to wszystko oprawione w piękny strój, taniec i śpiew!

 

Szósty odcinek cyklu zabrał widzów na Kurpie Zielone, prastary obszar, zamieszkały przez lud, który z zaangażowaniem pielęgnuje swoje tradycje i dba o zachowanie dawnej ludowej twórczości, związanej z archaicznym śpiewem, żywiołowym tańcem, a zwłaszcza zdobnictwem, takim jak słynna kurpiowska wycinanka, czy kierce. Nie wszyscy wiedzą, że Kurpie słynęły z wydobycia bursztynu. Piękne bursztynowe korale i inne przedmioty z tego kruszca do dziś są wykonywane przez tutejszych twórców. Warto przekonać się o tym na własne oczy!

Cykl filmów pt.: „Kultura na Ludowo #wspieram” zamyka dokument poświęcony twórczości górali spod Babiej Góry. W ostatnim odcinku widzowie mogli zobaczyć jak powstają dzieła oparte na dawnym wzornictwie strojów i haftu tego regionu, zapoznać się z obrzędową i użytkową sztuką ludową oraz posłuchać charakterystycznej, żywiołowej muzyki.

Wszystkie filmy do obejrzenia pod linkiem: https://krakow.tvp.pl/56272272/kultura-na-ludowo-wspieram


Dziękujemy wszystkim twórcom i realizatorom za miłą i owocną współpracę. Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie, udało się przybliżyć piękno tradycyjnej kultury i sztuki ludowej. Liczymy również na dalsze projekty w tym zakresie.


Jednocześnie chcemy poinformować, że w przyszłym roku nasz cykl „Kultura na Ludowo #wspieram” zostanie wyemitowany przez stację TVP Polonia, co umożliwi dotarcie do szerszego grona odbiorców, także poza granicami Polski.

Red. A.S. i J.R.