W niedzielę 5 grudnia, w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się XV Spotkania Muzyk Tatrzańskich – Dziadońcyne Granie. Mimo trudności związanych z nasileniem pandemii koronawirusa, imprezę udało się przeprowadzić. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był Partnerem wydarzenia.


Zgodnie z tradycją Dziadońcyne Granie rozpoczęło się od Mszy Świętej za duszę Dziadońki i innych tatrzańskich muzykantów oraz złożenia kwiatów na jej grobie na bukowiańskim cmentarzu. Pogoda dopisała wspaniale – lekka zima, śnieg i słońce.

 

Zanim Dom Ludowy rozbrzmiał góralskim graniem, rozdano nagrody w gminnym konkursie plastycznym dla dzieci pt. „Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej”.


Ostatecznie na Spotkania dotarło siedem trzyosobowych kapel. Muzykowanie przeciągnęło się do późnych godzin popołudniowych. Tradycją poprzednich edycji było to, że publiczność siedziała przy stołach z poczęstunkiem. W tym roku ze względów pandemicznych, tak zmieniono formułę, aby zachować odpowiedni dystans i bezpieczeństwo uczestników imprezy.


Po niełatwych obradach Jury ogłosiło, że zdobywcą „Dziadońcynego Smycka” zostaje Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Dwie pierwsze nagrody ex aequo przyznano: kapeli Janusza Turzy  z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Zespołowi Skalni z Krakowa z prymistką Heleną Lassak.

Organizatorom i Laureatom Gratulujemy!

XV Dziadońcyne Granie

Rafał Karpiński
Red. A.S.
Fot. Z archiwum Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”