Wczytywanie

Jubileuszowe Spotkania Cymbalistów w Rzeszowie pełne emocji muzycznych i znakomitych wrażeń!

1,027 views

W dniach 4-5 grudnia 2021 roku w Rzeszowie odbyła się jubileuszowa edycja 40. Spotkań Cymbalistów. Mimo obostrzeń związanych z pandemią Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Rzeszowie udało się zorganizować wspaniałą imprezę, na której zaprezentowało się 24 solistów cymbalistów oraz 14 kapel z cymbalistami. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem tego wydarzenia.

Rzeszowskie „Spotkania Cymbalistów” to konkurs unikatowy w skali kraju. Ocala od zapomnienia sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym i charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Już po raz 40. do stolicy Podkarpacia zjechali cymbaliści-soliści oraz kapele z cymbalistami, którzy zaprezentowali stan żywej jeszcze tradycji gry na tym instrumencie.


Wszystko zaczęło się w 1981 roku, kiedy zorganizowano pierwszą edycję Przeglądu Cymbalistów. Od początku głównym organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przy narodzinach tej imprezy ważną rolę odegrał Jan Zołoteńko, w tym czasie instruktor do spraw muzycznych. D
rugą znaczącą osobą przy kreowaniu formuły Konkursu był Czesław Drąg – pomysłodawca i inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych w Rzeszowie i na terenie Podkarpacia, który przyjął na siebie rolę prowadzącego Spotkania.


Przez lata formuła konkursu ewoluowała. W 1982 r. wprowadzono kategorię młodzieżową, a w 1991 r. kategorię dziecięcą. Ponadto przyznawano nagrody specjalne m.in. dla „Najmłodszego uczestnika konkursu”, „Nagrodę dla najlepszego nauczyciela cymbalistów”, „Nagrodę dla budowniczego cymbałów”, „Nagrodę dla najstarszego wiekiem uczestnika Spotkań Cymbalistów”. Od 2005 r. organizowane są zmagania konkursowe kapel ludowych, w których pierwszego roku wzięło udział 10 kapel wyłącznie z Podkarpacia. W 2011 po raz pierwszy w Rzeszowie wystąpili cymbaliści i kapele z województwa dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Z kolei w 2011 r. wprowadzono do regulaminu zapis pozwalający wykonać uczestnikom jeden utwór pozakonkursowy, spoza nurtu muzyki ludowej. 


Spotkania Cymbalistów w Rzeszowie mają już czterdzieści lat. Z wyjątkiem roku 1983, organizowane są corocznie, zwykle w grudniu. W tym czasie wystąpiło w Rzeszowie 869 solistów, głównie z Podkarpacia. 

Cymbały przywędrowały do południowo-wschodniej Polski z kręgu karpackiego i zadomowiły się w kapelach regionu podkarpackiego. Wzmocniły harmoniczno–rytmiczną funkcję sekundzisty i basisty oraz wzbogaciły charakterystyczną ornamentację linii melodycznej instrumentu prowadzącego. Dzięki mistrzowskiemu opanowaniu techniki gry, wielu cymbalistów zasłynęło z solowych popisów, nadając melodiom oryginalne brzmienie.

 


W sobotę 4 grudnia odbyły się konkursowe przesłuchania solistów-cymbalistów
. Oprócz utworów tradycyjnej muzyki ludowej uczestnicy zaprezentowali też jedną pozycję z muzyki popularnej.
Jury po przesłuchaniu 24 solistów cymbalistów z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii I dziecięcej:

Miejsce I. zajęła: Michalina Rogińska z Ełku
Miejsce II. ex aequo zajęli: Filip Stępkowski z Ełku, Przemysław Dyndał z Majdanu Sieniawskiego
Miejsce III. ex aequo zajęli: Karol Zegar z Gnojnicy, Martyna Pigan z Cieplic, Barbara Stefanik z Futomy
Wyróżnienia przyznano: Emilii i Aleksandrze Pigan z Cieplic.

W tej kategorii wszyscy uczestnicy, niezależnie od przyznanego miejsca otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. upominki od Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.


W kategorii II młodzieżowej:

Miejsce I. ex aequo zajęli: Szymon Tadla ze Szlar, Jakub Karpuk z Ełku
Miejsce II. ex aequo zajęli: Jakub Czapla z Dębicy, Jakub Bukowski z Ełku, Piotr Karpuk z Ełku, Michał Rydzik z Grodziska Dolnego
Miejsce III. ex aequo zajęli: Agnieszka Rydzik z Grodziska Dolnego, Piotr Markocki z Podlesia
Wyróżnienie otrzymała: Kinga Sikora z Rzeszowa

Nagrody w tej kategorii ufundował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W kategorii III dorośli:

Miejsce I. ex aequo zajęli: Żaneta Seweryn z Krakowa, Marek Kruczek
Miejsce II. zajął: Andrzej Mozgała
Miejsce III. ex aequo zajęli: Stanisław Tadla, Zbigniew Duda
Wyróżnienia otrzymali: Henryk Kuraś, Jerzy Pięciak


W niedzielę 5 grudnia
, w drugi dzień Spotkań, na scenie Domu Kultury w Rzeszowie zaprezentowały się kapele, które w swoim składzie mają cymbały.
Jury po przesłuchaniu 14 kapel z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Miejsce I. ex aequo zajęły Kapele:
Kapela Ludowa Szymona Tadli
Trzy Czwarte z Ełku
Trampolka z Warszawy
Młoda Harta z Harty

Miejsce II. ex aequo zajęły Kapele:
Pogórzanie z Dynowa
Kurasie z Lubziny
Gacoki z Gaci Przeworskiej

Miejsce III. ex aequo zajęły Kapele:
Lilia z Ełku
Kapela z Gniewczyny Łańcuckiej
Kapela Cymbalistów z Ełku
Tarnowcoki z Tarnowca

Wyróżnienia otrzymały:
Młodzieżowa Kapela Kurasiów z Lubziny
Kapela Warzanie z Wary
Dziecięca Kapela Kurasie z Lubziny


Przedstawiciele Instytutu razem z Dyrektorem WDK Rzeszów Panem Damianem Drągiem mieli przyjemność pogratulowania i wręczenia nagród laureatom 40. Spotkań Cymbalistów.

Organizator wydarzenia przekazał szczególne podziękowania pod adresem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego za przyznanie środków finansowych na realizację imprezy, która ma ogromne znaczenie dla pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego w skali kraju i regionu.

Warto dodać, że 40. Spotkania Cymbalistów w Rzeszowie skupiło liczne grono odbiorców, którzy dzięki muzyce mieli możliwość odkrywania polskiego folkloru. Niezwykle istotne było stwarzanie ludowym muzykom możliwości do zaprezentowania sztuki gry oraz integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Gratulujemy Organizatorom i Laureatom!

 

Aleksandra Szymańska
Fot. Marcin Skrzecz

 
pl_PLPolish