Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jako współorganizator wydarzenia zaprasza na jubileuszowe, 40 Spotkania Cymbalistów. Impreza odbędzie się  4-5 grudnia 2021 r. w Rzeszowie. Organizatorem corocznych Spotkań jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Rzeszowskie „Spotkania Cymbalistów” to wydarzenie unikatowe w skali kraju. Po raz 40 do stolicy Podkarpacia przyjadą cymbaliści-soliści oraz kapele, które w swoim składzie mają cymbały. Celem imprezy jest ocalenie od zapomnienia gry na tym tradycyjnym dla regionu instrumencie, prezentacja doświadczonych i początkujących muzyków oraz wymiana doświadczeń.

Spotkania Cymbalistów są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupiającą liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez muzykę jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.

W sobotę 4 grudnia w godzinach przedpołudniowych rozpoczną się konkursowe przesłuchania solistów-cymbalistów. Oprócz utworów tradycyjnej muzyki ludowej uczestnicy zaprezentują  też jedną pozycję z muzyki popularnej. Ma to przybliżyć szerokiej publiczności cymbały, nie tylko jako magiczny instrument z minionych wieków, ale także pozwolić odkryć jego możliwości we współczesnych aranżacjach.

W niedzielę na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie zaprezentują się kapele, które w swoim składzie mają cymbały. Następnie Komisja Artystyczna ogłosi laureatów tegorocznego konkursu.

  1. Spotkania Cymbalistów zostały dofinansowane m.in. przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują TVP3 Rzeszów oraz Polskie Radio Rzeszów.

Tekst: Rafał Karpiński
Red. A.S.