20 listopada Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi miał przyjemność uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych 30-lecia Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni oraz 85-lecia Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „CARNIACY”.

Carniacy to zespół folklorystyczny działający na terenie kurpiowszczyzny. Powstał w 1935 r. Kierownikiem zespołu jest Witold Kuczyński – gawędziarz kurpiowski, który od wielu lat prowadzi najważniejsze imprezy folklorystyczne na terenie Kurpiowszczyzny. W 1991 r. założył Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni, które objęło patronat nad zespołem. „Carniacy” prezentują tańce kurpiowskie, widowiska, śpiewy, spektakle, które wystawiano m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie w 2001 r. Są laureatem wielu nagród i wyróżnień.

 

W tym roku zarówno Zespół jak i Towarzystwo obchodzą okrągłą rocznicę swojego powstania. Ich historię mieliśmy okazję poznać dzięki prezentacji multimedialnej pt. „O historii „Carniaków” i „Strzelca”, zaprezentowanej przez Witolda Kuczyńskiego.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na niezwykle barwny koncert jubileuszowy „Carniaków” z animacją publiczności oraz uroczyste ślubowanie nowych członków Zespołu.

 

Biesiada jubileuszowa, wspólne śpiewanie i zabawa taneczna przy kapelach ludowych były okazją do poznania kurpiowskich tradycji i sentymentalnych wspomnień o jubilatach.

Jubilatom gratulujemy!

A.S.
Fot. Marcin Skrzecz