10 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej odbyło się niezwykle barwne taneczno-muzyczne widowisko z muralem w tle pn. POCZUJ FOLKLOR, czyli koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko” z gościnnym udziałem Edyty Golec. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi miał przyjemność być współorganizatorem tego wydarzenia.

Widowisko „Poczuj Folklor” odbyło się z okazji Dnia Młodzieży i właśnie do młodych odbiorców było adresowane. Wielobarwne stroje Górali Cieszyńskich i Żywieckich zachwycały zwłaszcza w tańcu, a współczesna aranżacja muzyki folklorystycznej wykonana przez młodych artystów pokazała pełne spektrum inspiracji, jakie współczesna muzyka rozrywkowa może czerpać z folkloru. Jako że folklor i patriotyzm leżą niedaleko od siebie, koncert naturalnie wpisał się również w obchody tegorocznego Święta Niepodległości.

 

Były oberki, krakowiaki, tańce cieszyńskie i góralskie …. A wszystko zatańczone w szaleńczym tempie i z ogromnym zaangażowaniem. 

 

Gwiazdą wieczoru była Edyta Golec, która wykonała swoje największe przeboje osadzone, oczywiście, w kulturze góralskiej. 

 

To była prawdziwa uczta dla oczu i uszu!

Red. A.S.
Fot. Lucek Cykarski