Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, jako współorganizator, zaprasza na Finał Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego pt. „5 MINUT DLA OBERKA”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 października, w Łódzkim Domu Kultury.

Konkurs „5 MINUT DLA OBERKA” to międzypokoleniowy projekt, który jest okazją do współzawodnictwa dla par i zespołów folklorystycznych, które zmierzą się z oberkiem w formie tradycyjnej oraz stylizowanej.

To już czwarta edycja Konkursu, w którym uczestnicy zaprezentują się w dwóch kategoriach tanecznych: tradycyjnej – dla par autentycznych oraz stylizowanej – dla zespołów i grup tańca ludowego. Jury oceni także akompaniujące im kapele ludowe.

Łódzki konkurs, mimo młodego wieku, stawia sobie ambitne cele. Między innymi: dokumentację oberka jako tradycyjnego tańca ludowego, edukację uczestników konkursu oraz widzów, rejestrację wybitnych tancerzy wiejskich jako nosicieli tradycji tanecznej, a przede wszystkim kontynuowanie przekazu międzypokoleniowego w kultywowaniu tradycji par tanecznych. W przypadku zespołów Konkurs im. Jaska Lewandowskiego daje pole do konfrontacji dla choreografów zespołów folklorystycznych.

Począwszy od poprzedniej edycji Konkursu, organizatorzy wprowadzili nową kategorię oceny uczestników – kapel towarzyszących tancerzom. Związane jest to z potrzebą docenienia roli muzyki ludowej, zwłaszcza tej, wykonywanej przez autentycznie tradycyjne zespoły muzyczne. Sprawia to, że tancerze jeszcze bardziej dbają o szczegóły lokalnych odmian oberka i dostosowanie się do tępa dyktowanego przez muzykantów.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 przeglądem rywalizujących par i zespołów tanecznych. Po przerwie, około godziny 15.00, organizatorzy zaplanowali dwugodzinną potańcówkę przy akompaniamencie tradycyjnej wiejskiej kapeli. Około godziny 17.00 odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego pt. „5 MINUT DLA OBERKA” są Łódzki Dom Kultury i Województwo Łódzkie.

Tekst: Rafał Karpiński
Fot. Z archiwum Łódzkiego Domu Kultury