Jak powstało KGW Pruszcz

Koła gospodyń wiejskich (KGW), to po dziś dzień najpopularniejsza forma samoorganizacji kobiet na obszarach wiejskich. Uczestnictwo kobiet w tych organizacjach miało na celu pokazanie umiejętności, które pozwalałyby im odsłonić siebie i wyjść do społeczeństwa.

Skąd wziął się pomysł?

Od wielu lat jestem druhną w OSP Pruszcz. Wspólnie ze strażakami podejmujemy wiele inicjatyw, integrując lokalną społeczność. Podczas imprezy Nordic Walking, organizowanej przez Stuletni sad, przygotowywaliśmy posiłek dla jego uczestników. Nasze strażackie specjały zasmakowały wszystkim uczestnikom imprezy.

Od dawna myślałam o stworzeniu KGW Pruszcz, ale teraz była doskonała okazja, ponieważ spotkałam ludzi z pomysłami, którzy tak jak ja, chcieliby stworzyć KGW. Złożyliśmy wszystkie odpowiednie dokumenty w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa i zostaliśmy zarejestrowani jako ,,Koło Gospodyń Wiejskich Pruszcz’’. Nasze Koło powstało 30.01.2019 roku i liczy 15 członków.

Pruszcz jest miejscowością która liczy ok. 3 tysięcy mieszkańców i stale się rozwija. Chętnych do pracy w kole, jak i potencjalnych uczestników wydarzeń kulturalnych, nie brakuje. Członkowie KGW mają plany na organizację eventów kulinarnych, spotkań z młodzieżą i starszymi mieszkańcami wsi. Staramy się przyciągnąć do siebie jak najwięcej ludzi, zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednym z pomysłów jest powołanie KGW Junior, ponieważ dzieciaczki bardzo chętnie towarzyszą nam w przygotowywaniu kulinarnych specjałów, a ich rodzice nie zawsze znajdują na to czas.

Niestety, do dzisiaj nie mamy jeszcze swojego miejsca do gotowania i spotkań. Inne miejscowości z naszej gminy mają piękne świetlice wiejskie, które są wyposażone w naczynia, garnki, krzesła stoły, a my zaczynamy od niczego. Nie jest sztuką reklamowanie Koła, które powstało np. 50 lat temu. My zaczynamy od początku, bez zaplecza, pomocy, ale z głowami pełnymi pomysłów i planów.

Udało nam się pozyskać lokalnego sponsora, który ufundował stroje. Dzięki przychylności naszych mieszkańców, pozyskaliśmy część środków z funduszu wiejskiego. Otrzymaliśmy również dotację z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Świeciu na naszą działalność. Za pozyskane środki, udało nam się kupić część sprzętu taki jak: garnki, patelnie, chlebak, taboret elektryczny, gofrownicę i frytownicę. Ze względu na brak pomieszczenia, w którym moglibyśmy przygotowywać posiłki na uroczystości, przygotowujemy je we własnych domach.

 

Nasze koło gospodyń wiejskich prowadzi szereg działań na polu edukacji i wychowywania dzieci, zdrowia, promocji rękodzieła i kultury ludowej (np. prowadzenie zespołów muzycznych, tanecznych i teatralnych). W ramach działalności koła organizowano kursy pieczenia, gotowania, przetwórstwa, szycia i rękodzieła. Organizowaliśmy wyjazdy do kina, teatru i filharmonii. Podejmowano działania mające poprawić estetykę wsi.

Pierwszą imprezę jaką zorganizowało nasze koło był „Wielkanocny Stół”. Była to impreza na świeżym powietrzu, przy fontannie, w centrum Pruszcza. Z pomocą strażaków i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Pruszczu, wszystko się udało. Do dzisiaj mieszkańcy wspominają fantastyczne smaki i wygląd naszych potraw. Po „Wielkanocnym stole”, posypały się kolejne propozycje współpracy od przedszkoli i szkół. Podczas „Pikniku Rodzinnego” w Przedszkolu Samorządowym w Pruszczu serwowałyśmy naleśniki i placuszki z jabłkami. W sierpniu odbyły się dożynki gminne i KGW zostało poproszone o przygotowanie poczęstunku dla mieszkańców. Był pyszny bigosik, gulasz z ciecierzycy, swojski chlebek, ogórki małosolne oraz smalec z fasoli. W grudniu zorganizowaliśmy pieczenie pierników wraz ze strażakami i Gminną Spółdzielnią w Pruszczu, która istnieje od 70 lat. Dzieci były zachwycone przygotowywaniem pierniczków, a dorośli, którzy również brali udział, nie mogli wyjść zachwytu, że udało nam się zapewnić wszystkim, bezpiecznie i higieniczne warunki pracy. Natomiast w styczniu odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w której KGW Pruszcz brało udział.

Była jeszcze noc spadających gwiazd na boisku sportowym. Pracownik świeckiej Astrobazy opowiadał o gwiazdach, które można było podglądać przez teleskopy. O słodkości i ciepłe napoje zadbało KGW Pruszcz, a ognisko przygotowywali miejscowi strażacy. Otwarcie hali widowiskowo–sportowej w Pruszczu, to kolejna impreza z naszym udziałem. Zadbaliśmy, aby zwiedzający otrzymali przygotowane przez nas słodkie przekąski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Pruszczu prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz lokalnej społeczności lokalnej m.in. promuje swoją miejscowość, organizuje festyny i jarmarki, oferuje zajęcia dla najmłodszych, zachęca do aktywności ruchowej wszystkich mieszkańców.

Tekst: Agnieszka Kruczyńska
Korekta: Ewa Mioduszewska
Red. Joanna Radziewicz
Fot. Z arch. KGW Pruszcz