Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza Państwa do obejrzenia serii siedmiu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Ludowo #wspieram”.  Celem tej produkcji jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda.

Pomysł na filmy, które opowiadają o tajnikach różnych dziedzin sztuki i techniki ludowej, to efekt współpracy  Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi z Telewizją Polską TVP3 Kraków. Każdy kolejny odcinek będzie przybliżał dziedzictwo innego regionu Polski.

6 października zaprosiliśmy Państwa na Podhale. W dokumencie pt. „Twórcy ludowi na Podhalu” przedstawiono kreatywne postacie wybranych artystów ludowych regionu podhalańskiego oraz ich twórczość.
Cały odcinek do obejrzenia pod linkiem: https://krakow.tvp.pl/56272663/tworcy-ludowi-na-podhalu

W tym tygodniu zapraszamy do odwiedzenia polskiej części Orawy! 

Gdzie ona jest, czym różni się od Podhala, a w czym jest podobna? Zajrzymy do wędzarni gdzie „dochodzą” sławne serki. Zobaczymy jak powstają karbocle. Po orawsku spojrzymy na szklane obrazy, rzeźbienie w drewnie, krojenie kubraka i szycie portek. Ale także zastanowimy się nad ulotnością i przemijalnością tej kultury, którą także dzięki tej serii filmów, NIKIDW pragnie ocalić dla następnych pokoleń. ZAPRASZAMY!

 

Cały cykl będzie dostępny na antenie TVP3 Kraków. Premiery poszczególnych filmów będą emitowane w  kolejne środy o godzinie 19:20. Na drugi odcinek, o twórcach ludowych z Orawy, zapraszamy już 13 października. Powtórki odcinków będzie można zobaczyć na tym samym kanale w czwartki o godzinie 9:00 i piątki o 20:00.

Za tydzień zaprosimy Państwa do odwiedzenia kolejnego regionu Polski!

Szczegółowe informacje także na stronie: https://krakow.tvp.pl/

Oprac. A.S.