Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, jako współorganizator wydarzenia zaprasza na 37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-17 października.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jedną z najstarszych tego typu imprez na terenie Polski. Pierwsza edycja odbyła się w 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego w jego jak najbardziej autentycznej formie. Nie mniej ważne jest zachowanie całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego.

Konkurs od lat gromadzi miłośników folkloru, tancerzy, muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu, m.in. Podkarpacia (tu przede wszystkim typowe: polka w lewo, polka drąg, tramla, cebula, lasowiak, krzyżak, jacok i wiele innych).

Tegoroczne zmagania konkursowe odbywać się będą w dwóch odsłonach i dwóch lokalizacjach. 16 października w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie odbędzie się Przegląd Konkursowy tradycyjnych ludowych tancerzy z całej Polski. Zaprezentują oni swoje umiejętności w dwóch kategoriach: grup i par tanecznych. Dodatkowo dzieci zaprezentują folklor swojego regionu w kategorii taneczne zabawy dziecięce.

17 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się Koncert Galowy, na którym zaprezentują się laureaci oraz zostaną wręczone nagrody.

Serdecznie zapraszamy!