Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza Państwa do obejrzenia serii siedmiu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Ludowo #wspieram”.  Celem tej produkcji jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda.

Pomysł na filmy, które opowiadają o tajnikach różnych dziedzin sztuki i techniki ludowej, to efekt współpracy  Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi z Telewizją Polską TVP3 Kraków. Każdy kolejny odcinek będzie przybliżał dziedzictwo innego regionu Polski.


Pilotażowy odcinek przedstawiający ludową twórczość polskiego Spisza został wyemitowany już w październiku 2020 r. – w całości do obejrzenia pod linkiem: https://krakow.tvp.pl/50537761/tworcy-ludowi-na-spiszu


6 października 2021 zapraszamy Państwa na Podhale!

Zwiastun 1 odcinka

Podhale kojarzy się wszystkim z bogatą, kolorową i kipiącą energią kulturą góralską. Lecz często znamy ją bardzo powierzchownie. Autorzy filmu o twórcach ludowych z tego regionu zaproszą Państwa do pracowni, warsztatów i domów tatrzańskich artystów. Widzowie poznają odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Skąd wzięli się górale? Dlaczego noszą takie szerokie pasy? Jak powstaje obraz na szkle malowany? Jak postawić solidny, drewniany dom bez użycia ani jednego gwoździa i po czym poznać mistrza, który go budował?  Oraz na wiele, wiele innych. Nie zabraknie też owiec, góralskiej muzyki, tańca i wspaniałych tatrzańskich plenerów.

Cały cykl będzie dostępny na antenie TVP3 Kraków. Premiery poszczególnych filmów będą emitowane w  kolejne środy o godzinie 19:20. Na pierwszy z nich, o twórcach ludowych z Podhala, zapraszamy już 6 października. Powtórki odcinków będzie można zobaczyć na tym samym kanale w czwartki o godzinie 9:00 i piątki o 20:00.

Za tydzień zaprosimy Państwa do odwiedzenia polskiej części Orawy!

Szczegółowe informacje także na stronie: https://krakow.tvp.pl/

Oprac. R.K
Red. A.S.