Już od ponad stu lat Wielka Warszawska to prawdziwe wyścigowe święto stolicy. Tak również było 26 września – słoneczna aura przyciągnęła na Tor Wyścigów Konnych Służewiec tłumy warszawiaków, a także turystów z kraju i z zagranicy. Kulminacją dnia była międzynarodowa gonitwa trzylatków i starszych koni, mierzących się na dystansie 2600 m. Zwyciężył faworyt Night Tornado, trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego. Inne prestiżowe wyścigi Jesiennej Gali to m.in.: Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, Gonitwa o puchar Zamku Królewskiego.

 

Wielka Warszawska to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością, nie tylko ze względu na sportowe emocje, ale również dlatego, że jest to okazja do zaprezentowania szczególnych kreacji. W tym roku królowała moda z lat czterdziestych i oczywiście symbol eleganckiej kobiety – fantazyjne kapelusze. Stylizacje robiły naprawdę duże wrażenie! Najciekawsze doczekały się specjalnego uhonorowania w konkursie.

 

Tor Wyścigów Konnych na Służewcu, ze swoją szczególną atmosferą, gromadzący licznych miłośników koni, stał się znakomitym miejscem do prezentacji wydawnictwa Instytutu – pracy prof. Krystyny Chmiel „Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie”. Przedstawiana pozycja odzwierciedla wyjątkową pasję i miłość do koni Pani Profesor. Była przecież świadkiem ich sukcesów na aukcjach, na wyścigach. Dzielne ogiery, legendarne klacze, które były matkami znakomitego potomstwa, wygrywającego czempionaty na całym świecie tworzą panoramę hodowli polskiego araba. Janów Podlaski, Michałów, Białka, Kurozwęki to czołowe stadniny, z których wychodziły najlepsze konie i rozsławiały polską hodowlę. Szczegółowe zapisy, dotyczące historii poszczególnych koni, ich pochodzenia, osiągnięć, zostały przystępnie podane i ubarwione odrobiną humoru.

 

Zainteresowanie książką nie dorównywało co prawda temu, co działo się na torze, bo Wielka Warszawska, to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, ale wielu odwiedzających zatrzymywało się przy stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Mieli okazję porozmawiać z Autorką i otrzymać autograf.

Tekst: Ewa Mioduszewska
Fot. Bogusław Wiśniewski
Red. A.S.