Dożynki Prezydenckie to wydarzenie podsumowujące ogromny wysiłek włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Jego nieodłącznym elementem jest „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne kompozycje złożone z kłosów zbóż, owoców, warzyw, kwiatów i ziół można podziwiać na wystawie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi od 27 września do 31 października.

 

W sobotę 18 września 2021 roku, w przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Jego celem jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. W konkursie wzięło udział 13 grup reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. Zmagania konkursowe obserwowała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Komisja, w skład której weszła przedstawicielka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – Elżbieta Osińska-Kassa, dokonując oceny wzięła pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiał i techniki wykonania, różnorodność użytych materiałów naturalnych, walory estetyczne, ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej ubranych w autentyczne oraz tradycyjne stroje ludowe.

 

Po wnikliwych debatach uhonorowano wieńce przygotowane w województwach opolskim (III miejsce), podkarpackim (II miejsce) oraz podlaskim (I miejsce). Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wręczyła statuetki zespołom, które zajęły III i III miejsce. Nagroda za I miejsce była wręczana przez Parę Prezydencką podczas Dożynek Prezydenckich 19 września.

Dzięki życzliwości Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy osiem wieńców dożynkowych uświetniających tegoroczne Dożynki Prezydenckie można podziwiać na wystawie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Znajduje się ona na tarasie siedziby Instytutu, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66.

Wystawę można oglądać do 31 października 2021 r. na Tarasie Instytutu

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Tekst: Joanna Szymańska-Radziewicz
Fot. Aleksandra Szymańska