Choć w ostatnią niedzielę pogoda raczej nie zachęcała do spacerów na świeżym powietrzu, to mimo wszystko miłośnicy tradycyjnej kuchni licznie stawili się na Krakowskim Przedmieściu 66, by wraz z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi włączyć się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Każdej edycji towarzyszy inny temat przewodni. W tym roku hasłem EDD były „Smaki Dziedzictwa” .

W niedzielę 19 września podczas wydarzenia zorganizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wszyscy głodni smaków dziedzictwa mieli okazję posmakować tradycyjnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia, Kujaw i Pomorza, Lubelszczyzny i Mazowsza oraz spróbować pysznych miodów z „Tęczowej Pasieki”, serów cieciszewskich, soków jabłkowych z Dworku w Czersku, chlebów z Piekarni Kurpiowskiej oraz Frykasów z Kodnia.

Aby jeszcze zaostrzyć apetyty na kuchnię regionalną, na Scenie przed Instytutem odbywały się prezentacje zaproszonych wystawców połączone z degustacją przywiezionych przez nich produktów. Można było usłyszeć o tradycyjnej uprawie owoców z rejonu Urzecza, poznać tajniki kuchni lubelskiej, kujawskiej, podlaskiej i mazowieckiej, dowiedzieć się jak powstają jedne z najstarszych serów na Mazowszu, wysłuchać opowieści o tradycji wypieku chleba z naturalnymi dodatkami roślinnymi, zgłębić historię pasiek z prarzecza Wisły, zobaczyć jak się ubija masło i jak powstaje korowaj weselny.

Dodatkową atrakcją była wystawa starych książek kucharskich pochodzących ze zbiorów Instytutu oraz prezentacja multimedialna dotycząca Urzecza. Nie zabrakło też dobrej muzyki w wykonaniu kapeli „Magurzanki” prezentującej tradycyjne pieśni Beskidu Żywieckiego oraz kapeli „Gołoborze”, która zabrała słuchaczy w muzyczną podróż do regionu kaliskiego.

Mimo dość kapryśnej pogody miłośnicy polskich specjałów licznie stawili się, by wraz z nami świętować Europejskie Dni Dziedzictwa. Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym i zapraszamy na kolejne organizowane przez nas wydarzenia.

 

 

Tekst: Joanna Radziewicz
Fot. Marcin Skrzecz