Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego.

W czasie pandemii, z którą zmagamy się w ostatnim czasie, nasze życie uległo wielu zmianom. Przeobrażenia te są widoczne również na wsi. W dziale „Wieś w dobie koronawirusa”, staramy się przekazywać aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich w tym trudnym dla wszystkich okresie. Tym razem prezentujemy założenia Polskiego Ładu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących obszarów wiejskich.

Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie. Można tu przeczytać m.in. o kosmicznych technologiach w służbie rolnictwa oraz o tym, dla kogo dobra jest ekologia. W dziale Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia prezentujemy bogate zwyczaje dożynkowe dawnego województwa krakowskiego.

Pomysły na ciekawe i warte odtworzenia dania obiadowe oraz desery znajdują się w dziale Staropolskich przepisów czar…. Oryginalne receptury pochodzą z książki Wojciecha Wielądka „Kucharz doskonały” z 1783 roku.

W części dotyczącej ekologii przedstawiamy korzyści płynące z budowy regionalnych biogazowni wykorzystujących odpady rolnicze oraz mikro-biogazowni przeznaczonych dla dużych gospodarstw rolnych. Z kolei w dziale Wiadomości Rolnicze znajdą Państwo ciekawy materiał o tym jak można pogodzić osiągnięcie wysokich plonów z zachowaniem naturalnych zasobów przyrodniczych, czyli czym jest uprawa zerowa.

W dziale poświęconym kobietom, prezentujemy sylwetkę Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – założycielki Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi przygotowaliśmy materiał o święcie Matki Boskiej Siewnej i związanymi z nim zwyczajami i wierzeniami. Zaś w dziale „Natura i My” piszemy o właściwościach roślin, które doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji naszego ciała.

W części poświęconej zbiorom Centralnej Biblioteki Rolniczej prezentujemy niezwykle barwne dzieło “Kwiaty letnie i jesienne 162 barwne na 40 rozciąganych tablicach: gatunki ułożone według barw kwiatów i miejsc, w których rosną” wydane w Warszawie, w 1913 roku.

Pełny numer dostępny pod adresem:
Rolniczy Magazyn Elektroniczny nr 105

Życzymy miłej lektury

Red. J.R.
Fot. polona.pl – domena publiczna