W niedzielę 19 września w godzinach 10:00-18:00 zapraszamy wszystkich miłośników polskich specjałów i dobrej muzyki na wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Głównym celem tego wydarzenia jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Doskonałym przykładem bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały ważną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków oraz tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół. Tegoroczna edycja EDD, której hasłem przewodnim są „Smaki Dziedzictwa” koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych, ale również tych niematerialnych. Warto w tym miejscu przypomnieć o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej, która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jest nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi zabiorą Was w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole.

Zagrają dla Was:
• Zespół Regionalny „Magurzanie” z Beskidu Żywieckiego
• „Kapela Gołoborze” z regionu Kaliskiego

Skosztujecie przysmaków z Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia oraz Kujaw i Pomorza!
Posłuchacie o tym, co jadano i jak przyrządzano potrawy nad Wisłą, a jak nad Bugiem?
Opowiemy, gdzie leży Urzecze i dlaczego jest tak bliskie Warszawie?
Pokażemy książki kucharskie, z których korzystały nasze prababki i podzielimy się z Wami ich przepisami!

Szczegóły na stronie www.nikidw.edu.pl oraz https://edd.nid.pl/wydarzenia/smaki-dziedzictwa-z-narodowym-instytutem-kultury-i-dziedzictwa-wsi/

„Smaki Dziedzictwa” – o niedzielnym wydarzeniu na antenie TVP3 Warszawa

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Z archiwum NIKiDW