W niedzielę 12 września odbył się XVII Polaniarski Osod – pasterskie święto, organizowane przez Gminę Kościelisko  w ramach trwających na Podhalu XX Tatrzańskich Wici 2021. Jest to uroczyste zakończenie pasterskiego lata, przypomnienie pasterskich obrzędów, muzyki i instrumentów. Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia był NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI.


Osod, inaczej redyk jesienny to uroczysty powrót pasterzy z wypasu owiec, co następuje
około świętego Michała.Polaniarski Osod to impreza ciesząca się ogromną popularnością w regionie i wśród turystów, którzy licznie zjeżdżają na to wydarzenie. Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło tradycyjnych tańców oraz muzyki góralskiej i pasterskiej.
W trakcie imprezy dodatkową atrakcją był konkurs pasterski i degustacja dań z jagnięciny przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Kościelisko, w ramach projektu „Jagnięcina Podhalańska”, który Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął w 2020 roku w porozumieniu z Gminą Kościelisko. Celem inicjatywy jest pokazanie tradycji i kultury góralskiej związanej z wypasem owiec oraz przypomnienie i promocja podhalańskiej kuchni regionalnej. Podczas wydarzenia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko Pani Małgorzata Karpiel-Bzdyk wielokrotnie podkreślała współpracę Gminy Kościelisko i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy w promocji jagnięciny podhalańskiej.
Impreza w Kościelisku, jak co roku, przepełniona była licznymi atrakcjami co powodowało, że każdy znalazł coś dla siebie!

Tekst: K.B., A.S.
Fot. Stan Barański