4-5 września 2021 odbył się XXXIII Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Głównym organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a współorganizatorem Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Konkurs „Ludowe obrzędy i obyczaje” to jedna z najstarszych imprez tego rodzaju na terenie Polski, organizowana od 1987 r. Głównym jego celem jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru Podkarpacia,  a szczególnie, autentycznych obrzędów i zwyczajów.

Prezentacje konkursowe odbyły się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim.

Była to szósta edycja Konkursu w sędziszowskim ośrodku. W tym roku zaprezentowało się tu ponad 200 artystów z 10 zespołów obrzędowych z województwa podkarpackiego, którzy przedstawili autentyczne obrzędy i zwyczaje charakterystyczne dla poszczególnych rejonów Podkarpacia i ich grup etnograficznych. Można było obejrzeć obrzędy i zwyczaje rodzinne oraz te związane z cyklem prac na roli. Była to zatem etnograficzna podróż w czasie – od Nowego Roku do Bożego Narodzenia. Wielkim atutem Konkursu był fakt, że łączy pokolenia i zapewnia przekaz kulturowy, co bardzo wzmacnia lokalną społeczność.

Konkurs można było oglądać także przez Internet na kanale YouTube Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim i Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Ponadto, na 10 września 2021 r.  zaplanowano seminarium warsztatowe dla kierowników zespołów obrzędowych, poświęcone tematyce „Jadła w obrzędowości rodzinnej i dorocznej u Lasowiaków”. Prelegentami seminarium będą osoby, które jednocześnie zasiądą w komisji konkursowej.  Niejako w ramach prezentacji praktycznej zostanie wystawiony stół z potrawami lokalnymi i obrzędowymi, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Klęczan. Całość imprezy znajdzie swoje podsumowanie w publikacji poseminaryjnej, za której wydanie oraz stronę merytoryczną odpowiada Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Tekst: Rafał Karpiński
Red. A.S.