Krystyna Chmiel
“Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie”.
Specjalistyczna literatura hipiczna ma liczne grono zagorzałych czytelników. Na rynku wydawniczym nie brakuje czasopism poświęconych tej tematyce. Polski sentyment do koni, związany z historią naszego kraju, podsycany wyobrażeniami o husarii, ułanach czy szwoleżerach powoduje, że nawet z pozoru specjalistyczna literatura może zainteresować niefachowego odbiorcę.

Tegoroczna nowość wydawnicza Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi ma taki potencjał. Książka uznanego znawcy, hodowcy i autorytetu w dziedzinie zootechniki, Pani prof. Krystyny Chmiel, powstała z potrzeby podsumowania działalności środowiska. Autorka w sposób przystępny, z zachowaniem najwyższej skrupulatności, przedstawia losy hodowli „arabów” w schyłkowym okresie PRL, w trudnych czasach transformacji ustrojowej aż po rozkwit polskiego kapitalizmu. Cała opowieść obrazuje losy poszczególnych stadnin, prywatnych hodowców, pokazów, wyścigów i rajdów. Niewątpliwą zaletą książki jest umiejscowienie krajowej hodowli w kontekście międzynarodowym. Taka perspektywa znacząco wpływa na walory czytelnicze, podobnie jak i bogaty materiał ilustracyjny.

Grafiki i obrazy Rafała Walendowskiego prezentujące konie arabskie i motywy orientalne dodają wydawnictwu wartości albumowych, a fotografie autorstwa Patrycji Umińskiej i Justyny Redy prezentujące końskich czempionów zachęcają do nabycia publikacji. Książka wydana jest w twardej oprawie na papierze bardzo dobrej jakości. Jej niewątpliwą zaletą jest także bardzo atrakcyjna cena – 35 złotych.

Książkę będzie można nabyć na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, podczas Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie w dniach 4-5 września! Zachęcamy do zapoznania się i zakupu!

Tekst: Jacek Żukowski

Red. A.S.