W piątek 20 sierpnia w ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej willa Czerwony Dwór w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa, na której przewodnicząca Jury Festiwalu Folkloru Ziem Górskich dr Bożena Lewandowska ogłosiła wyniki konkursowych zmagań. W tym roku Partnerem wydarzenia był NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI.

W konferencji wzięła udział Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która złożyła na ręce Dyrektor Festiwalu Joanny Staszak podziękowania dla  wszystkich osób zaangażowanych w organizację wydarzenia. Był to także czas na podsumowanie i podziękowanie wszystkim partnerom i patronom medialnym, które w imieniu organizatorów przekazała Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.


– Dziękuję, że byliście z nami. To był wyjątkowy tydzień – radosny, kolorowy, pełen śpiewu i tańca. Chciałabym, żeby całe nasze życie tak wyglądało. Bardzo dziękuję za te wyjątkowe wspólne chwile i zapraszam ponownie do Zakopanego
  – powiedziała wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica.

– Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale była to dla nas ogromna przyjemność. Szczególnie dziękuję całemu jury, które musiało podjąć ten trud i wydać werdykt, a przecież wszystkie zespoły przepięknie zaprezentowały się na naszym Festiwalu – dołączyła się do podziękowań Dyrektor Joanna Staszak.

Wszyscy zgromadzeni, zarówno dziennikarze, jaki i przedstawiciele zespołów, najbardziej oczekiwali na moment ogłoszenia wyników. W 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 12 zespołów, w tym 8 zagranicznych i 4  polskie.

Przewodnicząca dr Bożena Lewandowska poinformowała, że po wnikliwej analizie prezentowanych programów Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


ZŁOTE CIUPAGI:

Wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 8.000 zł

KATEGORIA I:
Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej (Polska)

KATEGORIA II:
Zespół „Cununa Apusenilor” (Rumunia)

KATEGORIA III:
Zespół „Prnjavor” (Serbia)

SREBRNE CIUPAGI:

KATEGORIA I:
Zespół „Dyago Dragoi” (Bułgaria)

KATEGORIA II:
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza (Polska)

KATEGORIA III:
Anatolian Folklor Foundation (Turcja)

BRĄZOWE CIUPAGI:

KATEGORIA I:
Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina (Polska)
oraz
Zespół Regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna (Polska)

KATEGORIA II:
Zespół „Koco Racin”(Republika Macedonii Północnej)

KATEGORIA III:
Nie przyznano


WYRÓŻNIENIA REGULAMINOWE W POSTACI PARZENICY GÓRALSKIEJ

Jury przyznało:
Zespołowi Piva z Czarnogóry
– za kunsztowne przedstawienie archaicznych form tradycji i kultury słowno-muzycznej.
Zespołowi Tysmenychanka z Ukrainy
– za żywiołową prezentację folkloru tanecznego i bogate stroje.
Zespołowi Triscele z Włoch
– za naturalną ekspresję i spontaniczność w zakresie muzyki i tańca.

Jury przyznało również honorową nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi Piva z Czarnogóry, za wierne odtworzenie obrzędów, ich mistycznego znaczenia oraz archaiczny śpiew.

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA oraz nagrody pieniężnej w wysokości 3000 zł, dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji, oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda trafia w tym roku do zespołu „Regle” z Poronina.


Po raz pierwszy w tym roku przyznana została również nagroda w wysokości 6000 zł, ufundowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, która adresowana jest do polskiego zespołu i przyznawana za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. Nagroda trafia do zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna, który w przygotowanym programie prezentował się w wielopokoleniowym, rodzinnym składzie.

– Gratulujemy występów wszystkim zespołom i dziękujemy za wzruszenia, którymi nas obdarzyły poprzez swój taniec i śpiew. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla zespołów za to, że mimo tak trudnej sytuacji pandemicznej, przygotowane zostały piękne programy, za to, że podjęły wysiłek i pokonały wiele trudności, by do nas przyjechać i pokazać się na scenie przed zakopiańską publicznością.
Jak zawsze na końcu festiwalu przychodzi moment na krótką refleksję. Dostrzegamy zmianę pokoleniową w zespołach. Coraz mniej jest starszych wykonawców, także takich, którzy wiedzę o otaczającej rzeczywistości nabywali poprzez uczestnictwo w tradycyjnej kulturze – kulturze, w której się wychowali i żyli. Zastępują ich, i taka jest kolej rzeczy, ludzie młodzi, którym najwyraźniej bliskie są dawne tradycje i wartości, podobnie jak towarzyszącej wydarzeniom festiwalowym zakopiańskiej publiczności. To napawa optymizmem.
Jesteśmy wdzięczni władzom Zakopanego za odważną decyzję organizacji w czasach pandemii tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal, i dążność do zagwarantowania w tych warunkach bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Dziękujemy wszystkim pracownikom, bez wysiłku których Festiwal nie mógłby się odbyć. Mam nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tym pięknym miejscu pod Giewontem, w poczuciu, że stanowimy jedną, wielką, góralską rodzinę, której bliskie są takie wartości jak przyjaźń, tolerancja i szacunek dla różnorodności – podkreśliło w protokole Jury.


Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

Partnerem głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE.

Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI.

Oprac. i fot.

Biuro Prasowe 52.MFFZG
Urząd Miasta Zakopane
ul. Kościuszki 13, 34-500 Zakopane

tel. +48 18 20 20 451
biuro.prasowe@zakopane.eu

Red. A.S.