15 sierpnia 2021 r. podczas prestiżowego wydarzenia Pride of Poland w Janowie Podlaskim miała miejsce promocja książki wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi “Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie”. Autorką tej publikacji jest Pani profesor Krystyna Chmiel – wykładowca Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, znawczyni, posiadaczka i wielka miłośniczka koni czystej krwi.

Co roku stadnina w Janowie Podlaskim gości miłośników koni – hodowców, kupców, pasjonatów. Tu właśnie, tuż przy granicy z Białorusią, nieopodal malowniczej rzeki Bug, odbywa się w sierpniu prestiżowa impreza Pride of Poland – aukcja koni czystej krwi arabskiej. Swój rozkwit aukcja przeżywała w latach 80. XX wieku, kiedy to konie osiągały zawrotne sumy, a stadninę odwiedzały światowe sławy. Obecnie wydarzenie to nadal wzbudza duże zainteresowanie, również poza granicami kraju.

W tegorocznej 52. aukcji Pride of Poland uczestniczył także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jednak nie handel końmi nas tu sprowadził! 15 sierpnia w Janowie Podlaskim miała bowiem miejsce promocja książki autorstwa prof. Krystyny Chmiel pt.: “Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie”. Pachnąca świeżym drukiem publikacja przyciągała wzrok błękitną okładką i nazwiskiem autorki. Pani Profesor jest bowiem osobą bardzo znaną w środowisku hodowców, a jej praca cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tym bardziej, że można było otrzymać dedykację od goszczącej na naszym stoisku autorki.

Stoisko Instytutu oferowało również materiały promocyjne oraz wydawnictwa książkowe. Było ono chętnie odwiedzane nie tylko przez hodowców koni, ale także przez osoby przebywające w stadninie w celach turystycznych.

Promocja wydanej przez NIKiDW książki autorstwa Krystyny Chmiel “Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie” zakończyła się powodzeniem. Wróciliśmy z Pride of Poland z dobrze wykonaną misją!

 

 

Tekst: Teresa Śliwa
Red. Joanna Radziewicz