W sobotę 14 sierpnia teren przed siedzibą Instytutu rozbrzmiewał muzyką i śpiewem. Licznie zgromadzeni Warszawiacy i turyści mieli okazję uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi promującej kulturę i sztukę polskiej wsi pn. Scena Letnia. Tym razem w naszej muzycznej podróży odwiedziliśmy różne regiony kraju i wysłuchaliśmy dźwięków muzyki żydowskiej i ze wschodniego pogranicza.

Od momentu powstania, jednym z głównych celów statutowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest pokazywanie mieszkańcom miasta piękna i wartości kultury ludowej. Ten cel przyświecał także minionemu wydarzeniu – drugiej odsłonie „Sceny Letniej”. W podcieniach budynku Instytutu swoje prace zaprezentowali twórcy ludowi i koła gospodyń wiejskich. Publiczność Sceny Letniej i liczni przechodnie z zainteresowaniem oglądali i nabywali kolorowe wyroby z gliny, drewniane figury (niektóre rzeźbione na miejscu), skomplikowane hafty i wyroby tkackie. W tym ostatnim przypadku można było dowiedzieć się dokładnie jak powstaje podlaska makatka. Wielbiciele metaloplastyki mieli okazję podziwiać wyroby kowalstwa artystycznego.

Jak zwykle nie zabrakło pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich – Strzała, Dylezianki i Łapiczanki. Pierogi z różnym farszem, zapiekanka ziemniaczana, fafernuchy, przetwory, soki, zimne napoje domowej receptury, kozie sery, domowy chleb rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Wszystko to okraszone było występami zespołów i kapel prezentujących muzykę ludową, zarówno w formie tradycyjnej, jak i nieco unowocześnionej.

Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”, który wykonał piosenki w łowickiej gwarze. Występ był połączony ze zwyczajem wręczenia chleba obrzędowego. W imieniu Instytutu tradycyjny bochen odebrała Pani Dyrektor Katarzyna Saks. Prezentację Zespołu zakończył pokaz tradycyjnych strojów łowickich.

Następnie na scenę wyszedł zespół Pogranicze z Szypliszk prezentujący muzykę, która zachowała język polski, a przejęła piękne melodie litewskie i wielogłosowy sposób śpiewania. Dzięki mrówczej pracy członków zespołu wiele utworów zostało ocalonych od zapomnienia.

Na koniec bardzo energetyczny koncert zagrała Kapela Brodów. Polki w ich wykonaniu wzbudzały aplauz publiczności i były powodem do spontanicznych tańców. Nie obyło się oczywiście bez bisów.

Wspaniała atmosfera tak udzieliła się gospodyniom z KGW Strzała, że całe zakończenie imprezy i składanie sprzętu upłynęło przy dźwiękach śpiewanych przez nie pieśni. Jak widać na Scenie Letniej dobrze bawili się nie tylko widzowie, ale i zaproszeni przez Instytut goście. Panie z KGW Łapiczanki napisały do nas: „Wzięliśmy udział w super fajnej imprezie, na zaproszenie NiKiDW w Warszawie, gdzie reprezentowaliśmy województwo podlaskie […]. Były występy zespołów i różnego rodzaju atrakcje z wielu regionów całego kraju. Mieliśmy dużo radości i zabawy oraz możliwości konwersacji w różnych językach z gośćmi i turystami zagranicznymi, co wpłynęło też bezpośrednio na fakt, iż przygotowane przez nas, tradycyjne podlaskie potrawy szybko zniknęły ze stołów”.

Na kolejne spotkanie z kulturą ludową zapraszamy już 19 września!

 

 

Tekst: Rafał Karpiński
Red. Joanna Radziewicz
Fot. Rafał Karpiński