Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na kolejne spotkanie z kulturą ludową. Już w sobotę, 14 sierpnia w siedzibie Instytutu, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 66 będzie można spotkać się z twórcami ludowymi, kołami gospodyń wiejskich i gawędziarzami oraz cieszyć uszy dźwiękami muzyki ludowej. Na wydarzenie wstęp wolny.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, zgodnie ze swoimi celami statutowymi prezentuje mieszkańcom miasta kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Już 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie znów zabrzmi muzyka tradycyjna. Tym razem w naszej muzycznej podróży odwiedzimy różne regiony kraju i posłuchamy dźwięków muzyki żydowskiej i ze wschodniego pogranicza.

Zagrają dla Państwa:

Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” założony w grudniu 2010 r. Wykonuje piosenki w łowickiej gwarze. Utrwala pieśni księżackie: obrzędowe i religijne, by ocalić je od zapomnienia. W pracy zespołu, ze szczególną uwagą traktuje się autentyzm, zarówno obyczajowy, jak i językowy. Kierownikiem zespołu jest Stanisław Madanowski. Członkami są twórcy ludowi z Ziemi Łowickiej oraz pasjonaci kultury regionalnej.

Zespołu Pogranicze z Szypliszk – zespół istnieje od 1981r. Powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Muzycy pokazują kulturę terenów przygranicznych polsko – litewskich, muzykę która zachowała język polski, a przejęła piękne melodie litewskie i wielogłosowy sposób śpiewania.

Kapela Brodów – polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów. Zespół koncertował również w całej Europie m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Węgrzech, Rumuni, Białorusi, Litwie, Estonii, Szwecji. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru dzisiejszej Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Pracują też z repertuarem muzyki żydowskiej zachowanym w pamięci muzykantów wiejskich i zbiorach archiwalnych.

Będą też twórcy ludowi z różnych regionów kraju, u których będzie można kupić dzieła ich rąk, takie jak rzeźby, hafty, koronki, ceramika czy wyroby kowalskie. Każdy, kto będzie chciał zapoznać się z tym, jak powstają ręcznie robione tkaniny, będzie mógł wziąć udział w warsztatach tkackich. Do swoich stoisk zapraszać będą również Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia, Kurpi i Mazowsza, które przygotują na tę okazję regionalne specjały.

Zapraszamy na Krakowskie Przedmieście 66, 14 sierpnia w godzinach 14-19. Spędźmy tę sobotę na ludowo!