Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi razem z organizatorami: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  i Biurem Programu „Niepodległa” zaprasza na debatę naukową o Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie odbędzie się 10 sierpnia 2021 r. w Pałacu Czartoryskich w Puławach. Partnerami debaty są także: Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Towarzystwo Przyjaciół Puław i Miasto Puławy.

W powszechnej świadomości utrwaliło się przekonanie, że najważniejsze boje Bitwy Warszawskiej stoczone zostały w sierpniu 1920 roku pod Radzyminem i Ossowem. To stamtąd dochodziły do stolicy budzące trwogę pomruki armat, stamtąd przywożono rannych. To tam Wileński Pułk Strzelców nacierał z Mazurkiem Dąbrowskiego na ustach, tam poległ ksiądz Ignacy Skorupka. Tymczasem decydującą dla Bitwy Warszawskiej była polska kontrofensywa wojsk Frontu Środkowego znad Wieprza, która ruszyła o świcie 16 sierpnia. I Puławy odegrały w tych wydarzeniach kluczową rolę, bowiem to tam właśnie, w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej mieściła się Kwatera Główna Naczelnego Wodza i tam zapadały decyzje rozstrzygające o losach bitwy – a co za tym idzie także Polski i Europy.

W debacie będą uczestniczyć:

Maria Műller (prowadząca) – historyk sztuki, regionalistka, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Puław (TPP) i członek Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Województwa Lubelskiego.

prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, wieloletni redaktor naczelny „Przeglądu Historyczno-Wojskowego”, laureat wielu nagród.

prof. Janusz Odziemkowski – przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Był Przewodniczącym Rady Kombatanckiej, członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także Kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

dr Marek Tarczyński – historyk wojskowości, redaktor naczelny „Zeszytów Katyńskich”, autor m.in. monografii „Generalicja Powstania Listopadowego”, „Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920”, laureat wielu nagród.

płk dr hab. Juliusz Tym – prof. Akademii Sztuki Wojennej, historyk wojskowy, organizator i pierwszy dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej w Akademii Sztuki Wojennej, autor licznych monografii i artykułów dotyczących wojny Polski z bolszewicką Rosją 1919-1920.

Zapraszamy 10 sierpnia 2021 r. o godz. 18.00 do Pałacu Czartoryskich w Puławach (Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ul. Czartoryskich 8). Wejście od 17:00 – możliwość zapoznania się z materiałami i rozmowy z pracownikami Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wstęp bezpłatny, jednak ze względu na obostrzenia obowiązuje limit uczestników i rezerwacje pod adresem: promocja@um.pulawy.pl

Debata będzie transmitowana online na kanale YouTube muzeum i profilu Biura Programu „Niepodległa” na Facebook.

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do udziału w pozostałych planowanych bezpłatnych projektach. W środę 11 sierpnia nieodpłatnie będzie można także zwiedzić wystawę stałą „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”, która niedawno została doceniona w międzynarodowym konkursie MUSE Design Awards! Jest także nominowana do nagrody Wydarzenie historyczne roku w kategorii „Wystawa”.

Razem świętujmy rocznicę Bitwy Warszawskiej!