Tegoroczna edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej już za nami! Już od 24 lipca w amfiteatrach, na placach miast i na szlakach górskich odbywały się występy, wystawy sztuki ludowej i korowody zespołów. W tym roku Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi miał zaszczyt być współorganizatorem wydarzeń w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. 

Tydzień Kultury Beskidzkiej odbył się w tym roku po raz 58. Po raz pierwszy miał miejsce w Wiśle w roku 1964 i był wtedy głównie przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Z czasem przybywało i estrad i uczestników. Dziś jest to ogromne międzynarodowe przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidami: Śląskim, Żywieckim, Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. W ramach festiwalu odbywają się koncerty zespołów z Polski i ze świata, targi rękodzieła i sztuki ludowej, jarmarki, warsztaty i konkursy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest nie tylko okazją do zaprezentowania piękna kultury i sztuki ludowej Beskidów, ale także szansą na wymianę doświadczeń, wspólne muzykowanie i dzielenie się całym kulturowym bogactwem regionu. Z tym większą przyjemnością Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi włączył się w organizację wydarzeń muzycznych i artystycznych festiwalu. Razem z organizatorami wydarzenia zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych do amfiteatrów i na ulice Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia, mając nadzieję, że tak jak my, zachwycą się kulturą i tradycją regionu i będą wracać tu co rok!

M.T.