18 lipca 2021 r. w Amfiteatrze nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju odbyła się XIII edycja „Wesela Podkarpackiego”. Organizatorami imprezy byli Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie a współorganizatorem w tym roku był również Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

Ta edycja wydarzenia przebiegała w nieco odmiennej formule niż zazwyczaj. Na scenie plenerowej Amfiteatru odbyła się projekcja filmowa tradycyjnego podkarpackiego wesela w wykonaniu czterech zespołów:

– Zespół Ludowy Cmolasianie z Cmolasu,

– Zespół Folklorystyczny Folusz z Giedlarowej,

– Zespół Regionalny Wesele Krzemienickie z Krzemienicy

– Zespół Obrzędowy Rymanowianie z Rymanowa.

Projekcja filmowa okraszona była wywiadami z przedstawicielami poszczególnych  Zespołów, które barwnie i z charyzmą poprowadził Czesław Drąg-wieloletni konferansjer imprezy.

 

Zgromadzona publiczność miała okazję na żywo podziwiać występ Kapeli Ludowej Rymanowianie z Rymanowa oraz Zespołu Folklorystycznego Folusz z Giedlarowej, który przedstawił właściwy dla swojego regionu fragment tradycyjnego giedlarowskiego wesela.

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy dla wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu oraz dwie szczególne nagrody za całokształt działalności z zakresu podtrzymywania kultury tradycyjnej, które ufundował współorganizator imprezy NIKiDW a wręczyli przedstawiciele Instytutu. Nagrody otrzymali: Pani Maria Rzeszutek wieloletnia kierowniczka Zespołu Ludowego Cmolasianie z Cmolasu, która w tym roku obchodziła swoje 90-siąte urodziny oraz Zespół Folklorystycznego Folusz z Giedlarowej, który w tym roku obchodził swoje 25 – lecie działalności. Został również odczytany list z podziękowaniami od  Pani Dyrektor NIKiDW Katarzyny Saks, i przekazany na ręce Pana Dyrektora WDK w Rzeszowie Damiana Drąga.

Po występach, jak na prawdziwym weselu można było potańczyć przy dźwiękach kapeli na żywo.  Projekcja poszczególnych tradycyjnych zwyczajów weselnych od lat stanowi sporą atrakcję nie tylko dla fanów folkloru i kultury tradycyjnej, ale też dla postronnych obserwatorów. Do zobaczenia za rok w Rymanowie!

 

 

Tekst: Jolanta Kurek
Fot. Marcin Skrzecz
Red.: Magdalena Trzaska