Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jako współorganizator zaprasza na XIII edycję Wesela Podkarpackiego. W tym roku impreza odbędzie się 18 lipca w Amfiteatrze nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju.

Z uwagi na czas pandemii XIII edycja Wesela Podkarpackiego została przygotowana w nieco zmienionej formule. Na scenie plenerowej Amfiteatru zostanie wyświetlona projekcja filmowa tradycyjnego podkarpackiego wesela w wykonaniu czterech zespołów: Zespołu Ludowego Cmolasianie z Cmolasu, Zespołu Folklorystycznego Folusz z Giedlarowej, Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie z Krzemienicy, Zespołu Obrzędowego Rymanowianie z Rymanowa.

Projekcję ubogacą wywiady z przedstawicielami poszczególnych Zespołów, które przeprowadzi Czesław Drąg – wieloletni konferansjer imprezy. Dodatkowo na żywo będzie można podziwiać występ Kapeli Ludowej Rymanowianie z Rymanowa oraz Zespołu Folklorystycznego Folusz z Giedlarowej, który przedstawi specyficzny dla swojego regionu fragment tradycyjnego giedlarowskiego wesela.

Wesele Podkarpackie jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i widzów. Pozwala zachować w pamięci to, na co pracowały wszystkie przeszłe pokolenia. Cały dorobek artystyczny wszystkich zespołów jest skarbnicą tradycji ludowych z różnych regionów Polski.

Początek imprezy godz. 14.30. Wstęp jest bezpłatny, a po weselu będzie można potańczyć przy dźwiękach kapeli na żywo.

Organizatorzy:
• Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, https://wdk.kulturapodkarpacka.pl/
• Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie, http://www.info.rymanow.pl/gok/
• Współorganizator: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Tekst. Rafał Karpiński