23 czerwca odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia I edycji Konkursu ilustratorskiego „Bajać na ludowo” wraz z wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym. Nagrody w postaci sprzętu elektronicznego młodym ilustratorom wręczyli: Łukasz Giżyński – Przedstawiciel Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie i Konrad Jarzyński, dyrektor Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie.

Głównym organizatorem Konkursu był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, natomiast współorganizatorem – KOWR Oddział Terenowy w Częstochowie, który ufundował nagrody w jednej z kategorii.

Jacek Sztuka, częstochowski artysta-malarz, pełniący rolę kuratora Konkursu i zarazem przewodniczącego jury, przyznał wyróżnienie specjalne, które wręczył wraz z albumem poświęconym Rafaelowi Santi.

Wszyscy wiedzą, kim był Rafael Santi i każdy artysta chciałby umieć malować jak on. Pablo Picasso powiedział kiedyś, że nauczył się malować jak Rafael w ciągu czterech lat, ale był geniuszem. Przyznał przy tym, że nauczenie malować się jak dziecko zajęło mu całe życie. I to jest prawda, dziecko ma niesamowitą przewagę, dar autentyczności, szczerości, którego dorośli artyści mogą mu zazdrościć. To było widoczne w waszych pracach, korzystajcie z tego daru nadal – powiedział do młodych twórców Jacek Sztuka.

Dyrektor KOWR w Częstochowie Pan Konrad Jarzyński podczas uroczystości wyraził zadowolenie z wzięcia udziału w przedsięwzięciu i pogratulował laureatom i wyróżnionym.
Pierwszy raz miałem autentyczną trudność w wyborze najlepszych prac. Wysoki poziom artystyczny, różnice w podejściu do tematu i urozmaicona stylistyka wykonania sprawiły, że nie lada wyzwaniem było wskazanie faworytów. Szczerze gratuluję zwycięzcom i życzę dalszych sukcesów. Być może także w kolejnej edycji „Bajać na ludowo”, w której OT KOWR w Częstochowie chętnie wziąłby udział – skomentował dyrektor Jarzyński.

Łukasz Giżyński podziękował dyrekcji szkół i opiekunom uczniów, bez których Konkurs nie mógłby zakończyć się takim sukcesem. Podkreślił również ich niebagatelną rolę w inspirowaniu młodzieży do podejmowania kreatywnych działań. Przekazał jednocześnie zwycięzcom gratulacje od Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Pani Katarzyny Saks, wraz z zapowiedzią zorganizowania wystawy najlepszych ilustracji, która swoją premierę miałaby w siedzibie głównej Instytutu w Warszawie.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Anny Gembickiej. Patronat medialny objęły Gazeta Częstochowska i Polskie Radio Katowice.

Inicjatywa była skierowana do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych (klasy V-VIII) oraz ponadpodstawowych, z Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego. Zadaniem stojącym przed uczestnikami było zilustrowanie bajek, baśni i podań ludowych ze zbiorów cenionych polskich folklorystów: Jana Karłowicza, Romana Zmorskiego i Zygmunta Glogera. Utwory miały być nie tylko inspiracją i pretekstem do artystycznej aktywności, ale też zwrócić uwagę na obyczaje lokalnych społeczności wiejskich.

Jeszcze raz przedstawiamy Czytelnikom wszystkich Laureatów, Wyróżnionych i wspaniałe ilustracje ich autorstwa:

Konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo” – rozstrzygnięty!!!

 

Oprac. Łukasz Giżyński
Fot. Paula Zasada