Zapraszamy do lektury drugiego numeru kwartalnika pt. „Kultura Wsi” wydanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W najnowszym numerze znajdziecie Państwo wiele znakomitych artykułów i ciekawych informacji.

Drugi numer KW zbiega się z okresem letnim – czasem nie tylko wypoczynku, ale i licznych pielgrzymek do miejsc świętych. Wszyscy znamy doroczne pielgrzymki na Jasną Górę, czy transeuropejską do Santiago de Compostella. Ta druga zwana, Drogą św. Jakuba od celu pielgrzymki czyli grobu Świętego, stała sie bardzo popularna wśród polskich pątników. Longin Kaczanowski w tekście pt. „Gwiazda Odrowążów, czyli źródła św. Jacka” zaprasza, na przykładzie Jacka Odrowąża, do zapoznania się z polskimi świętymi i renesansu pielgrzymek do grobów naszych rodzimych błogosławionych. Wszak i w tej materii, na tle Europy nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie. Przypomniana przez autora tekstu historia św. Jacka przywodzi na myśl słowa Mikołaja Reja: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.

Miłośników materialnej kultury wsi zapraszamy do lektury wywiadu Elizy Czapskiej z Antonim Śledziewskim – znawcą i kolekcjonerem ludowych wycinanek. Z artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko wszystkiego, co o wycinankach wiedzieć należy, jakie są różnice miedzy kurpiowskimi, a kołbielskimi, ale także gdzie w naszym kraju ta sztuka się narodziła.

Lato to czas koncertów, szczególnie tych na świeżym powietrzu. Na szczęście reżim sanitarny związany z pandemią koronawirusa trochę zelżał i możemy pomyśleć śmielej o posłuchaniu dobrej muzyki w plenerze. O muzyce folkowej opowiedział lider Kapeli ze Wsi Warszawa Maciej Szajkowski. Zapraszamy do muzycznej uczty w tekście pt. „Kultura jest tlenem”.

I jeszcze trochę o historii. W natłoku wydarzeń, niemal niezauważona przemknęła 40 rocznica rejestracji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dokładnie 12 maja 1981 roku „Rolnicza Solidarność” została zalegalizowana przez sąd PRL. O tym wydarzeniu i walce rolników o swoje prawa w „państwie robotników i chłopów” przypomina dr Barbara Fedyszak- Radziejowska w artykule „Rolnicza Solidarność – wspólnota religii i gniewu z przeszłości”.

Ponadto z najnowszej „Kultury Wsi” można się dowiedzieć o roli lokomobili w mechanizacji rolnictwa, zapoznać z kulturą kurpiowską , poznać wynalazczy talent Józefa Chełmońskiego, historię ziemniaka i wiele, wiele innych.

Rafał Karpiński
Red. A.S.