Konkurs ”Historia Kołem Gospodyń się toczy” pokazał jak wiele można osiągnąć wspólnymi siłami. Pokazał, że to właśnie Koła Gospodyń Wiejskich zmieniają wieś od środka, dzięki nim jest zawsze na czasie, pomagają, wprowadzają w życie marzenia, a przy tym – ich członkowie – dobrze się bawią w swoim towarzystwie.

Spośród 92 zgłoszeń konkursowych przesłanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski, wyłoniono 3 laureatów oraz przyznano 3 wyróżnienia.

Historie ich powstania prezentujemy poniżej!


I miejsce KGW z Woli Trzydnickiej

 

Fragment eseju:

Kiedy pierwszy raz kobiety się spotkały,
i KGW w Woli Trzydnickiej zawiązały.
Teraz już nikt dokładnie tego nie pamięta,
przypuszczam jednak, że to było w dniu ich święta,
8 marca 1963 r. kobitki sobie miło świętowały,
i tak Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Trzydnickiej zawiązały.

Całą historię KGW w Woli Trzydnickiej przeczytasz tutaj: KGW Wola Trzydnicka

 


II miejsce KGW Rozalin

Fragment eseju:
Motto poety Stanisława Komoniewskiego idealnie odzwierciedla życie mieszkańców i pracę dla dobra wspólnego w naszej małej wiosce. Koło Gospodyń Wiejskich w Rozalinie powstało kilkadziesiąt lat temu i nadal prężnie działa. Czy mimo upływu czasu jego historia kołem się toczy i będzie się toczyła dalej przez następne pokolenia?

Całą historię KGW Rozalin przeczytasz tutaj: KGW Rozalin


III miejsce KGW ze Śniadki

Fragment eseju:
Dziś, gdy świat ogarnięty zgrozą przycichł w niepewności jutra, gdy korona nie kojarzy się z królem lecz z wirusem, może zasadne jest to, by przywracać pamięć o dniach szczęśliwych. Dniach, w których mogliśmy BYĆ RAZEM. Oto garść wspomnień i refleksji o czasach, które należy ,,ocalić od zapomnienia”.

Całą historię KGW Śniadki przeczytasz tutaj: KGW Śniadki


Wyróżnienie dla KGW Narożniki

Fragment eseju:
Wiele lat temu, jeszcze jako mała dziewczynka, z dziecięcą ciekawością przyglądałam się, jak moja mama i inne gospodynie ze wsi zbierają się w domu jednej z nich, by wspólnie wziąć udział w spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich. Kobiety zawsze ubierały odświętne stroje, a na ich twarzach malował się zapał i entuzjazm. W moich oczach spotkania te wydawały się niemal jak święto i wyczekiwałam ich z radością. Tak zapisały się w mojej pamięci początki Koła Gospodyń Wiejskich w Narożnikach, po których zresztą zachowało się niewiele więcej oprócz wspomnień.

Całą historię KGW Narożniki przeczytasz tutaj: KGW Narożniki


Wyróżnienie dla KGW Miód Maliny z Kurian

Fragment eseju:
Chciałybyśmy przybliżyć Wam historię naszego Koła, które stało się czymś znacznie więcej niż samym stowarzyszeniem. Usiądźcie wygodnie i zaczytajcie się w naszych wspomnieniach, bo jak wiadomo Maliny mają dużo do powiedzenia, ale najważniejsze, mają o czym opowiadać.

Całą historię KGW Miód Maliny z Kurian przeczytasz tutaj:  KGW Kuriany

 


Wyróżnienie dla KGW Sokole

Fragment eseju:

Całą historię KGW Sokole przeczytasz tutaj: KGW Sokole


Poniżej wyniki Konkursu:

Znamy już zwycięzców w konkursie ”Historia Kołem Gospodyń się toczy”

Red. A.S.