Koło Gospodyń Wiejskich w Słocinie tworzą kreatywne i przebojowe kobiety. W swoim działaniu łączą tradycję z nowoczesnością. Doskonale radzą sobie w kuchni, sprawdzają się jako animatorki na lokalnych imprezach, są doskonałymi organizatorkami wielu spotkań dla mieszkańców wsi, uwielbiają podróżować, promują aktywny i zdrowy tryb życia, piszą projekty i pozyskują dodatkowe fundusze na promocję wsi Słocin i integrację mieszkańców. Z nimi nie ma czasu na nudę!

Koło Gospodyń Wiejskich w Słocinie powstało w 1953 roku. Pierwszą przewodniczącą była pani Anna Borowicz, która zarządzała Kołem do 1968 roku. Następnie jej obowiązki przejęła pani Maria Lusina. Od początku organizacja aktywnie działała na rzecz społeczności lokalnej poprzez organizację licznych kursów (np. szycia i kroju, pieczenia, gotowania), szkoleń (z zakresu chowu trzody chlewnej, bydła, drobiu i uprawy warzyw) i spotkań integracyjnych (np. zabawy karnawałowe, spotkania z okazji Dnia Kobiet). Koło zajmowało się także rozprowadzaniem piskląt i paszy dla drobiu.

 

W 2006 roku funkcję przewodniczącej objęła pani Zofia Bartkowiak, która pełni ją do dnia dzisiejszego. Aktualnie koło liczy 96 członkiń. W 2008 roku z inicjatywy przewodniczącej powstał zespół kabaretowy „TO MY”. Oprawą muzyczną zajął się pan Józef Wasielewski, a w skład zespołu weszły utalentowane członkinie Koła. Kabaret przedstawia scenki z życia wsi w sposób humorystyczny i z „przymrużeniem oka”.

Koło w Słocinie zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych dla mieszkańców, takich jak: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i Dzień Seniora. W kalendarium Koła na stałe wpisały się również spotkania wigilijne, festyny rodzinne, biesiady i babskie wieczory.

Panie współpracują ze Szkołą Podstawową w Słocinie – organizują warsztaty kulinarne (np. pieczenie ciastek, rogali) i artystyczne (np. tworzenie palm wielkanocnych). Dla młodszych dzieci przygotowują natomiast warsztaty pieczenia i dekoracji pierników.

Koło organizuje wyjazdy do miejsc kultu religijnego – Częstochowy, Lichenia, Wadowic, a także wycieczki turystyczne po Polsce i Europie. W trosce o zdrowie i kondycję fizyczną panie organizują rajdy rowerowe i nordic walking, a także pokazy kulinarne promujące zdrowy styl życia.

W czasie pandemii Covid-19 członkinie Koła brały udział w gminnej akcji szycia maseczek. Promują swoją wieś regionalną potrawą – RUMPUĆ SŁOCIŃSKI, a także przyrządzają smaczne, zdrowe i kolorowe kiszonki. W roku 2020 w ramach konkursu Grodziska Inicjatywa Lokalna powstał projekt „Między nami mieszkańcami w Słocinie”, który ma na celu poznanie historii Słocina, integrację mieszkańców i przygotowanie magnesu na lodówkę i ulotki o tej miejscowości. W zeszłym roku KGW w Słocinie zajęło I miejsce w konkursie „MISTRZOWIE AGRO” w powiecie grodziskim.

Zapraszamy na naszą stronie na fb: https://www.facebook.com/kgwslocin

 

Red. Joanna Radziewicz
Fot. Z arch. KGW w Słocinie