W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach. Stanęły przed nami nowe wyzwania. W związku z tym wprowadziliśmy do Magazynu dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym piszemy o sytuacji w rolnictwie i życiu mieszkańców obszarów wiejskich. Tym razem prezentujemy wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie, m.in. o planowanych zmianach w ustawie o ochronie przyrody czy też podwyżkach rent i emerytur rolniczych. W części Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia przedstawiamy wybór zwyczajów wiosennych obchodzonych na Śląsku. W Kuchni w czasach Belle Epoque prezentujemy ciekawe przepisy zawarte w książce Jadwigi Izdebskiej „Polska kuchnia i spiżarnia” z 1905 roku, zawierającej 1550 przepisów.

W dziale dotyczącym ekologii przedstawiamy działania jakie zostały narzucone na turystów odwiedzających Polskie Tatry, spowodowane m.in. obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W Wiadomościach rolniczych znajdą Państwo informacje o zaletach prowadzenia uprawy prasowej.

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi przygotowaliśmy materiał o majowych świętach, zwyczajach i wierzeniach – dawnych i współczesnych. Ciekawym jego dopełnieniem będzie tekst o dwóch pięknych, klasycystycznych dworach w Tarnawie i Glanowie. Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o bogatej ofercie olejów roślinnych, ich właściwościach i wykorzystaniu.

W formacie prezentującym sylwetki kobiet, które przyczyniły się do rozwoju polskiej wsi przedstawiamy materiał o niezwykłej polskiej działaczce, Kazimierze Bujwidowej.

W części poświęconej zbiorom Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Centralna Biblioteka Rolnicza) prezentujemy dzieło Hugona Kołłątaja „O ustanowieniu i upadku konstytucyi polskiey 3go Maia 1791”, Cz. 1 i 2, Kraków 1793

Pełny numer dostępny pod adresem:
Rolniczy Magazyn Elektroniczny nr 103

Zapraszamy do lektury!