Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie zaprasza do Izby Tkactwa Dwuosnowowego gdzie odbędą się warsztaty i pokazy garncarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, łyżkarskie, wikliniarskie, zabawkarskie, w których każdy chętny będzie mógł wziąć udział i samodzielnie poznać pracę rękodzielnika.

Nie zabraknie także stoisk z pysznym swojskim jedzeniem i słodkościami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz straganów z lokalnymi produktami takimi jak sery, chleby, miody, wędliny itp.

Całe rodziny będą mogły wziąć udział w grach i zabawach zorganizowanych ph. „W co się bawili nasi dziadkowie” a najmłodsi i nie tylko, skorzystać z bezpłatnych dmuchańców oraz animacji i wielu innych atrakcji.

Razem spędzany czas będzie umilać muzyka w wykonaniu KAPELI BUTRYNÓW, która również zaprosi wszystkich na ludową potańcówkę.

W trakcie Festiwalu będzie miało miejsce podsumowanie XXIX Konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021 ph. „W kręgu tradycji…”. Jest to najstarszy etnograficzny konkurs na Podlasiu, którego głównym celem jest zachowanie i promocja unikatowych tradycji tkackich ośrodka janowskiego oraz okolicznych miejscowości.

Zapraszamy do zwiedzania Izby Tkactwa Dwuosnowowego, gdzie prezentowane będą wystawy tkanin konkursowych, prac wykonanych przez uczestników warsztatów tkackich organizowanych w naszym ośrodku w okresie VII – VIII 2021, ekspozycja dywanów , makat oraz eksponatów związanych z tkactwem i lokalnym rękodziełem. W trakcie zwiedzania Izby będzie można wziąć udział w warsztacie tkania krajki i pokazie tkania na 100-letnich krosnach.

Pragniemy zachęcić do obejrzenia niezwykłego drewnalu na elewacji Izby Tkactwa Dwuosnowowego wykonanego przez znanego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Malowidło przedstawia prof. Eleonorę Plutyńską wraz z  tkaczkami z ośrodka janowskiego. Zapraszamy  także na wystawę plenerową  „Eleonora Plutyńska. W poszukiwaniu zaginionych splotów”.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Wydarzenie Festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” wpisane zostało w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.

Ramowy program wydarzenia:

11.00 – 17.00 / podwórze Izby Tkactwa

FESTIWAL

  • stoiska z rękodziełem, lokalnymi produktami i tradycyjną żywnością
  • warsztaty i pokazy garncarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, łyżkarskie, wikliniarskie, zabawkarskie
  • stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Janów
  • muzyka ludowa w wykonaniu KAPELI BUTRYNÓW
  • atrakcje i animacje dla dzieci

12:00 Uroczysta Inauguracja Festiwalu „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji”

Podsumowanie XXIX konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021

14:00 Gry i zabawy „W co się bawili nasi dziadkowie”

15:00 Potańcówka z KAPELĄ BUTRYNÓW

 

11.00 – 17.00 / Izba Tkactwa Dwuosnowowego

  • wystawa tkanin z XXIX Konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021 ph. „W kręgu tradycji…”
  • wystawa prac uczestników warsztatów tkackich
  • zwiedzanie Izby Tkactwa Dwuosnowowego / pokaz tkania na krosnach
  • warsztaty tkania krajki

Tekst: Informacja Prasowa GOK,SiT w Janowie

Scheduled podlaskie Zapowiedzi Imprez
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie Map
12 wrzesień 2021 10:03 23 °C Rozproszone chmury iconRozproszone chmury