Projekt Jagnięcina Podhalańska w 12 odsłonach to cykl filmików realizowanych w ramach Inicjatywy Jagnięcina Podhalańska, którą Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął w 2020 roku w porozumieniu z Gminą Kościelisko. Projekt ma na celu promocję mięsa jagnięcego jako produktu regionalnego z oznaczeniem geograficznym.

Filmik pt. „Jagnięcina z szafranem” to trzeci odcinek z cyklu „Jagnięcina Podhalańska w 12 odsłonach”, na którym gaździny, rdzenne góralki „z krwi i kości” z Anną Nędzą-Kubiniec na czele przyrządzają jagnięcinę z szafranem … będą komentować, opowiadać i przedstawiać kolejne historie i ciekawostki związane z ich regionem!

Cykl jest przypomnieniem specjałów kuchni góralskiej, ale to również pokazanie możliwości wykorzystania mięsa jagnięcego w różnych odsłonach, różnych daniach, o różnych smakach.

Filmiki to pokazanie kultury góralskiej, kultury kulinarnej i dziedzictwa regionu.

Spoty realizowane są w oryginalnych wnętrzach z wystrojem góralskim, z przedmiotami używanymi w życiu codziennym i przy gotowaniu: jak ceramika z barwnymi elementami kwiatowymi, rzeźbione kuchenne narzędzia drewniane.

Całość tworzy niepowtarzalny klimat regionu Podhala, nie wymuszony, prawdziwy i szczery tak jak bohaterki filmików i ich opowieści!

ZAPRASZAMY NA FILM!

Zapraszamy także do obejrzenia dwóch odcinków w ramach cyklu, które ukazały się na kanale YouTube w lutym i marcu: „Walentynki z Jagnięciną Podhalańską” oraz „Jagnięcina Podhalańska w jarzynach”.

Więcej informacji o Projekcie:

NIKiDW i KGW Kościelisko zapraszają do obejrzenia cyklu filmików: Jagnięcina podhalańska w dwunastu odsłonach

Spoty Jagnięcina – zapowiedź cyklu filmików

Oprac. Aleksandra Szymańska

Foto. archiwum NIKiDW
Foto. GOKR Kościelisko