Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie Białaczowskiej zostało założone w czerwcu 2019 roku i obecnie liczy 40 członków. Funkcję przewodniczącej pełni Pani Grażyna Trawińska, która jest również sołtysem wsi.

Ruda Białaczowska to średniej wielkości wioska położona w południowo-zachodniej części gminy Gowarczów. Miejscowość liczy około 500 mieszkańców. Atrakcją tego miejsca jest jeden z ostatnich działających młynów nad rzeką Drzewiczką. Powstał w 1933 roku, a jego właścicielem jest pan Konrad Ciołkiewicz. Przez bardzo długi okres młyn był napędzany turbiną, która poruszała narzędzia mielące zboże. Ponad pół wieku temu, gdy podczas powodzi urządzenie piętrzące wodę zostało zniszczone młyn został zelektryfikowany i ponownie uruchomiony. Tak z powodzeniem działa do dnia dzisiejszego.

 

 

Na terenie Rudy Białaczowskiej znajdują się trzy kapliczki przydrożne, które co roku są pięknie przystrajane na wciąż żywą, choć już powoli zanikającą tradycję majowych śpiewów i modlitw. Działa tu również Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego, którego głównym celem jest podejmowanie działań sprzyjających podnoszeniu jakości leczenia i opieki nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi oraz Stowarzyszenie Społeczno-Wędkarskie „Wydra”, które działa na rzecz ochrony i racjonalnego użytkowania tutejszych wód. Jego członkowie podjęli się wyczyszczenia kilku hektarów stawu, dzięki czemu powstał piękny staw rybacki.

 

Gospodynie działające w Kole Gospodyń Wiejskich w Rudzie Białaczowskiej są inicjatorkami wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, mających na celu integrację lokalnej społeczności. Latem organizują dla mieszkańców Piknik Rodzinny, jesienią – ogniska i tradycyjne pieczenie ziemniaka, natomiast zimą – Mikołajki lub Choinkę dla dzieci.

 

Poza działaniami na terenie Rudy Białaczowskiej Koło Gospodyń Wiejskich bierze udział rożnego rodzaju festynach, przeglądach kół gospodyń wiejskich, konkursach i specjalistycznych szkoleniach. Współpracuje również z instytucjami działającymi na terenie gminy Gowarczów, jak Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, z którym wspólnie organizuje dla dzieci akcje feryjne czy letnie, podczas których oprócz gier i zabaw dzieci mają możliwość spróbowania swoich sił w kuchni piekąc ciasteczka czy rogaliki. Ponadto Koło organizuje akcje charytatywne, np. zbiórkę przyborów szkolnych dla domu dziecka w Radomiu.

 

Gospodynie działające w Kole rozwijają się również artystycznie, wykonując różne rękodzieła, np. ozdoby ludowe, bożonarodzeniowe czy wielkanocne. Ponadto Panie chętnie uczestniczą w spotkaniach dedykowanych specjalnie dla nich, np. dotyczących kobiecej urody. Integracja osób działających w Kole jest bardzo ważna, dlatego też organizowane są wspólne wyjazdy do kina, czy teatru. W planach jest również wycieczka integracyjna.

Wśród mieszkańców Rudy Białaczowskiej jest wiele osób, które tworzą rękodzieła, np. haftują lub rzeźbią. Na uwagę zasługuje twórczość Pana Waldemara Hajnrycha, emerytowanego marynarza, który własnoręcznie wykonuje modele statków. Pomimo małej dostępności komunikacyjnej miejscowość posiada korzystne warunki do rozwoju turystyczno-wypoczynkowego.

Red. Joanna Radziewicz