Koło Gospodyń Wiejskich Cianowice (Cianowianki) to jedno z najstarszych kół w gminie Skała, w powiecie krakowskim. Początki jego działalności sięgają 1937 roku. Obecnie zrzesza 32 osoby – zarówno panie, jak i wspierających je panów.

 

 

Założycielką Koła Gospodyń Wiejskich Cianowice była miejscowa nauczycielka Zofia Wojdała przy współudziale kierownika Szkoły Podstawowej Władysława Wojdały. Obecnie funkcję przewodniczącej pełni Katarzyna Basta.

Koło współpracuje z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Szkołą Podstawową, w której Panie prowadziły warsztaty z pieczenia pierników. Dzięki wspólnym zajęciom dzieci mogły spróbować swoich sił w kuchni i odkryć swoje talenty cukiernicze. Była to także znakomita okazja do wzmocnienia więzi międzypokoleniowych i dobrej zabawy.

Członkowie KGW zawsze chętnie uczestniczą w spotkaniach Koła, na których mogą podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, wymienić poglądy czy napić się kawy w doborowym towarzystwie. Stanowią zgraną grupę, wspierają się nawzajem i mogą na siebie liczyć w trudnych sytuacjach.

 

Tradycją Koła jest tworzenie przepięknych wieńców dożynkowych i palm wielkanocnych. Ich projekty powstają dużo wcześniej i zawsze są bardzo przemyślane i przedyskutowane. Każdy z nich to swoiste dzieło sztuki, jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, nawiązujące do konkretnych wydarzeń świeckich czy kościelnych. Tradycyjny wieniec dożynkowy pań KGW Cianowice niejednokrotnie zdobył uznanie jury w wielu konkursach.

Cianowianki często reprezentują swoją wieś na Dniach Skały, czy jak w 2019 roku całą gminę na dożynkach powiatowych czy wojewódzkich w Spytkowicach. Gościły też na jubileuszu 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Panie z Koła mogą poszczycić się również niezwykłymi talentami kulinarnymi, na co wskazują liczne wyróżnienia za przygotowane przez nie potrawy. Pyszne naleśniki pani Zosi, tradycyjne prażuchy, pierogi czy nalewka z truskawek to dania, z których są dumne i z którymi zagościły na Festiwalu Smaków w Krzeszowicach, gdzie zdobyły uznanie publiczności.

Członkostwo w Kole to nie tylko czas zabaw i spotkań. Ważne jest też niesienie pomocy innym ludziom w potrzebie oraz podnoszenie własnych umiejętności. Koło brało udział w akcji dostarczenia żywności przed świętami wraz z pracownikami GMOPS, w kiermaszu charytatywnym dla Tosi, zorganizowało zbiórkę darów dla pogorzelców, śpiewało kolędy dla Hospicjum.

 

I choć wszyscy członkowie Koła ciężko pracują nad tym by mieszkańcom Cianowic żyło się lepiej, to na szczególne podkreślenie zasługuje działalność pani Basi Goli, która jak mówią inni jest „motorem napędowym akcji oraz warsztatów, w których Koło bierze udział”. To ona była pomysłodawczynią akcji pt. „Śladami KGW-Żyjemy z tradycją”, który uzyskał patronat honorowy Narodowego Instytuty Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz ARiMR Małopolska Projekt zakładał opracowanie cyklu reportaży, dzięki którym społeczność lokalna mogła poznać działalność 14 Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na terenie Gminy Skała. „Zamysł projektu był podyktowany sytuacją epidemiczną w jakiej musieliśmy się odnaleźć. Brak możliwości udziału w dożynkach, spotkaniach, projektach spowodował, że Koła siłą rzeczy musiały zrezygnować z wielu swoich planów. Za pośrednictwem tych artykułów chciałam podkreślić i przypomnieć jak ważną rolę odgrywają w środowisku lokalnym i ile tak naprawdę im zawdzięczamy” – wyjaśniała pani Basia Gola. „Nawet w trudnym dla wszystkich okresie pandemii panie z Kół Gospodyń Wiejskich w całym kraju niejednokrotnie pokazały, że można na nie liczyć w każdej sytuacji. Szyły maseczki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców, dbały o służbę zdrowia przygotowując posiłki dla lekarzy i pielęgniarek oraz angażowały się w inne akcje pomocowe” – dodała. Pani Basia Gola była również pomysłodawczynią organizacji warsztatów z haftu krakowskiego.

Aby ułatwić dostęp do Koła Panie utworzyły stronę internetową. Dzięki środkom z ARiMR, gdzie są zarejestrowane, mogły dokupić brakujące elementy strojów ludowych, doposażyć kuchnię, która służy Kołu, Straży czy mieszkańcom podczas imprez okolicznościowych. Mają jeszcze wiele planów, które biorąc pod uwagę ich ogromne zaangażowanie na pewno zakończą się sukcesem, czego z całego serca życzymy.

Zapraszamy również do lektury wywiadu z panią Barbarą Golą z KGW Cianowice:
https://nikidw.edu.pl/2021/02/09/barbara-gola-czlonkini-kola-kultywujaca-lokalna-tradycje/

Red. Joanna Radziewicz