Trwa literacki konkurs Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pt.”Historia Kołem Gospodyń się toczy”. Jego celem jest opisanie powstania KGW i popularyzacja idei tych organizacji w różnych zakątkach Polski. To także okazja do zaistnienia danego Koła i jego historii w przestrzeni wirtualnej, na stronie www.nikidw.edu.pl. O szczegółach konkursu dla Wiadomości Rolniczych TVP 3 opowiadał Jacek Żukowski – przedstawiciel Instytutu.

Koła Gospodyń Wiejskich to historia wielu społeczności i kobiet, które tę historię tworzyły i wypełniały treścią. Wspomnienia, fotografie, rozmowy to wszystko składa się na fenomen KGW, tworzy zapis ich historii zarówno w trudnych dawnych czasach, jak i współcześnie, gdy życie pędzi coraz szybciej i stawia nowe wyzwania.

Ideą konkursu jest dowiedzenie się jak powstawały Koła Gospodyń Wiejskich w naszym kraju. Co sprawiło, że panie postanowiły połączyć swoje siły i takie Koło stworzyć. Chcemy otrzymywać eseje, które są formą otwartą, najlepiej ilustrowane, które opisują jak powstawały KGW w danych miejscowościach – powiedział Jacek Żukowski.

Podstawą konkursowych esejów są prowadzone w znakomitej większości Kół – kroniki, gdzie zapisywano najważniejsze wydarzenia od powstania po dni obecne. Te kroniki to zapis historii polskiej wsi oczami kobiet. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Wszelkie szczegóły i regulamin konkursu dostępny poniżej:

„Historia Kołem Gospodyń się toczy” – konkurs na esej o tym, jak powstało Wasze Koło Gospodyń Wiejskich.

Cały materiał można obejrzeć pod linkiem:
https://katowice.tvp.pl/53065538/wiadomosci-rolnicze-1042021

Data emisji: 01.04.2021 r. ; 25 min. 22 sek.

Tekst: Rafał Karpiński
Red. A.S.