Projekt Jagnięcina Podhalańska w 12 odsłonach to cykl filmików realizowanych w ramach Inicjatywy Jagnięcina Podhalańska, którą Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął w 2020 roku w porozumieniu z Gminą Kościelisko. Projekt ma na celu promocję mięsa jagnięcego jako produktu regionalnego z oznaczeniem geograficznym.

Filmik pt. „Jagnięcina Podhalańska duszona w jarzynach” to drugi odcinek z cyklu „Jagnięcina Podhalańska w 12 odsłonach”, na którym trzy gaździny, rdzenne góralki „z krwi i kości”: Sylwia Loley z domu Stopka, Stanisława Karpiel i Anna Nędza-Kubiniec, przyrządzają jagnięcinę duszoną z jarzynami …  będą komentować, opowiadać i przedstawiać kolejne historie i ciekawostki związane z naszym regionem!

Cykl jest przypomnieniem specjałów kuchni góralskiej, ale to również pokazanie możliwości wykorzystania mięsa jagnięcego w różnych odsłonach, różnych daniach, o różnych smakach.

Filmiki to pokazanie kultury góralskiej, kultury kulinarnej i dziedzictwa regionu.

Spoty realizowane są w oryginalnych wnętrzach z wystrojem góralskim, z przedmiotami używanymi w życiu codziennym i przy gotowaniu: jak ceramika z barwnymi elementami kwiatowymi, rzeźbione kuchenne narzędzia drewniane.

Całość tworzy niepowtarzalny klimat regionu Podhala, nie wymuszony, prawdziwy i szczery tak jak bohaterki filmików i ich opowieści.

Zapraszamy na film:

Zapraszamy także do obejrzenia 1 odcinka w ramach cyklu pt. „Walentynki z Jagnięciną Podhalańską”

O projekcie:

NIKiDW i KGW Kościelisko zapraszają do obejrzenia cyklu filmików: Jagnięcina podhalańska w dwunastu odsłonach

Spoty Jagnięcina – zapowiedź cyklu filmików