Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie bardzo udanym akcentem muzycznym otworzył kalendarz wydarzeń w 2021 roku

We wtorkowy wieczór – 16 lutego – za pośrednictwem profilu Instytutu na Facebooku odbyła się transmisja na żywo Koncertu pt. „Ostatki na ludowo”. W Ośrodku Wypoczynkowym „Leśna Radość” w Jastrzębiu koło Poraja wystąpił kwartet FolkfoR z programem „Śladem Kolberga”. Partnerami wydarzenia były: Jurajski Agro Fresh Park S.A., Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A., Operator ARP Sp. z o.o., Powiat Myszkowski. Organizatorem wydarzenia był częstochowski Oddział NIKiDW.

 

Wystąpili zawodowi muzycy, członkowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Gorzowskiej: Natalia Chmurczyk – ukulele, bęben obręczowy, kalimba; Paulina Tobis – skrzypce; Mateusz Rzytka – kontrabas; Grzegorz Tobis – klarnet, cajon, kalimba, aranżacje. Oprócz przepięknych melodii ludowych z rozmaitych zakątków polskiego regionalizmu, zachowanych dzięki staraniom Oskara Kolberga, XIX-wiecznego etnologa, encyklopedysty, badacza polskiej ludowości i kompozytora, nasi Odbiorcy mieli możliwość bliżej poznać postać naukowca-muzyka, jego pracy, ciekawostki dotyczące pochodzenia i charakteru poszczególnych utworów oraz oryginalnych instrumentów muzycznych. Walorem samym w sobie był bardzo wysoki poziom wykonawczy artystów i pozytywna energia, którą potrafili przekazać słuchaczom i zarazić pasją, która, jak sami podkreślają, napędza ich do działania.

 

Koncert cały czas jest dostępny na facebookowym profilu NIKiDW, a już niedługo zostanie zamieszczony w wersji Full HD na naszym na kanale w serwisie Youtube. Wkrótce poinformujemy o dokładnym terminie premiery.

Link do koncertu:
https://fb.watch/3M_aMuCBRS/

Chcieliśmy w częstochowskim Oddziale „zainaugurować” 2021 roku wydarzeniem na wysokim poziomie i bogatym w walory muzyczne i poznawcze, i bardzo się cieszę, że udało się to osiągnąć. Jestem wdzięczny kwartetowi FolkfoR za tyle pięknych emocji. Mówię w cudzysłowie, ponieważ było to pierwsze wydarzenie zrealizowane w tym roku od podstaw, ale niejedyne prowadzone. Już wkrótce zaprezentujemy wystawę pt. „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę” w formie wirtualnego spaceru z przewodnikiem oraz ogłosimy konkurs ilustratorski dla dzieci i młodzieży, poświęcony polskim baśniom, bajkom i legendom. Jako Oddział w Częstochowie przygotowaliśmy na ten rok naprawdę bogatą i różnorodną ofertę, którą stopniowo będziemy odsłaniać – mówi Łukasz Giżyński – przedstawiciel Instytutu w Częstochowie.

Tekst: Zespół Oddziału w Częstochowie
Red. A.S.