O tym, że gęsina wraca na stoły mogliśmy się przekonać 20 lutego w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu. W tym dniu po raz czwarty Koła Gospodyń Wiejskich sprzedawały swoje produkty z gęsiny, co wzbudziło duże zainteresowaniem wśród klientów szczególnie nastawionych na zakup produktów naturalnych. A wszystko w ramach akcji „Tradycyjna Gęsina Wiejska” zainicjowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w 2020 roku.

Dawniej gęsina cieszyła się niezwykłą popularnością. Nasi przodkowie bardzo wysoko cenili sobie to mięso i przyrządzali je na wiele sposobów. O potrawach z gęsiny pisano już w najstarszej polskiej książce kucharskiej „Compedium fercurolum” wydanej w 1682 r. przez kuchmistrza Lubomirskich – Stanisława Czernieckiego, co świadczy o wysokiej pozycji tego mięsa w staropolskiej kuchni.

 

Gęsina  mimo, że w ostatnich latach trochę zapomniana, dziś znów wraca na nasze stoły! Wspaniały smak tego mięsa przypomniały nam Panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Sośno” i „Wieszkowianki”, które podczas wydarzenia w Toruniu zaprezentowały:

smalec z gęsi, ceniony  ze względu na walory smakowe, dietetyczne oraz zdrowotne
czarninę – tradycyjną w staropolskiej kuchni zawiesistą zupę ze świeżej krwi gęsiej. Czerninę podawano w dawnej Polsce jako znak odmowy starającemu się o rękę, stąd inna jej inna nazwa czarna polewka
pasztet z gęsi -przepis na ten przysmak był już znany w XIX wieku
kiełbasę z gęsi – wyrabiana jest z mięsa gęsiego lub mieszaniny mięsa gęsiego i kaczego o średnio i grubo rozdrobnionej strukturze
półgęski – wyrabiane z fileta gęsiego ze skórką, są rarytasem z górnej półki
pozostałe wyroby z gęsiny: pierogi, okrasa,  kaszanka, bigos, kluchy z kapustą na gęsinie, kruche ciastka na smalcu gęsim.

 

Przysmaki zaprezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich w Toruniu zostały własnoręcznie wykonane, w w oparciu o tradycyjne przepisy, niejednokrotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie!

 

Podczas wydarzenia klienci sklepu Carrefour w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu mieli znakomitą okazję do nabycia wytwarzanych lokalnie produktów z gęsiny, a tym samym do poznania lub przypomnienia sobie tradycyjnych polskich smaków! 

 

Sobotnie spotkanie z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich dało również możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów  na temat przyrządzania potraw z gęsiny!

 

Zainteresowanie, jakie wzbudziły produkty z gęsiny to sygnał,  że gęsina wraca do łask i na nasze stoły!

Było to już czwarte  spotkanie z potrawami z gęsiny w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu. ZAPRASZAMY NA KOLEJNE!

***

Promocja tradycyjnych i lokalnych produktów z gęsiny, prowadzona w ramach Inicjatywy „Tradycyjna Gęsina Wiejska” jest jej finalnym elementem. Inicjatywa ta zaczęła się wiosną 2020 roku od upowszechniania przyzagrodowego chowu gęsi wśród rolników z małych, ekstensywnych gospodarstw. Zorganizowaliśmy wtedy konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym nagrodą był zakup piskląt gęsich. KGW „Sośno” było jednym z laureatów tego konkursu. W okresie letnim prowadziliśmy szkolenia z chowu i przetwórstwa gęsi, a na jesieni zorganizowaliśmy konkurs na tradycyjne przetwory, potrawy i produkty z gęsiny, gdzie zebraliśmy prawie 100 ciekawych i bardzo smacznych przepisów. Rozpoczęliśmy też promocję gotowych produktów z gęsiny, czego owocem jest wspieranie KGW w sprzedaży swoich wspaniałych produktów. O Inicjatywie TGW będzie można więcej przeczytać w najbliższym kwartalniku Kultura Wsi.

Oprac. A.S.