W sobotę 20 lutego w ramach akcji Tradycyjna Gęsina Wiejska klienci sklepu Carrefour w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu będą mieli znakomitą okazję do nabycia wytwarzanych lokalnie produktów z gęsiny, a tym samym do poznania lub przypomnienia sobie tradycyjnych polskich smaków! Inicjatorem akcji jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Podczas wydarzenia Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Sośno” i „Wieszkowianki” na specjalnie przygotowanych stoiskach w hipermarkecie Carrefour w Toruniu, zaprezentują własnoręcznie wykonane przysmaki kulinarne regionu regionu Krajny i powiatu Sępoleńskiego, przygotowane na bazie gęsiny.

KGW „Sośno” zaprezentuje: pasztet z gęsi, pierogi, okrasę, półgęski, kiełbasę, kaszankę, czerninę, bigos, smalec, oraz kruche ciastka na smalcu gęsim.

Natomiast KGW Wieszki oczaruje swoim:  smalcem z gęsi, pasztetem, kiełbasą, czarniną z kluchami oraz kluchami z kapustą na gęsinie.

Będzie to już czwarte spotkanie z potrawami z gęsiny w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich miały okazję zaprezentować je na świątecznie ozdobionych stoiskach 5 i 12 grudnia 2020 roku oraz podczas karnawału 30 stycznia 2021 roku. Apetycznie wyglądające potrawy z gęsiny cieszyły się wówczas dużym zainteresowaniem klientów, którzy chętnie wymieniali się z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich swoimi doświadczeniami związanymi z przygotowaniem i spożywaniem tego rodzaju mięsa. To sygnał, że zaczynamy doceniać naszą polską żywność, kulinarne dziedzictwo kulturowe i dla wielu z nas – dawne smaki dzieciństwa.

Pięknie podane potrawy i przetwory z pewnością zachęcą do zakupu wszystkich zainteresowanych naturalnymi produktami, wykonanymi według tradycyjnych przepisów, niejednokrotnie przekazywanymi z pokolenia na pokolenie!

Serdecznie zapraszamy!
20.02.2021 r. w godz. 10.00-18:00!!!

Przekąski z gąski w Toruniu! Trzecia odsłona już za nami!

Promocja tradycyjnych i lokalnych produktów z gęsiny, prowadzona w ramach Inicjatywy „Tradycyjna Gęsina Wiejska” jest jej finalnym elementem. Inicjatywa ta zaczęła się wiosną 2020 roku od upowszechniania przyzagrodowego chowu gęsi wśród rolników z małych, ekstensywnych gospodarstw. Zorganizowaliśmy wtedy konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym nagrodą był zakup piskląt gęsich. KGW „Sośno” było jednym z laureatów tego konkursu. W okresie letnim prowadziliśmy szkolenia z chowu i przetwórstwa gęsi, a na jesieni zorganizowaliśmy konkurs na tradycyjne przetwory, potrawy i produkty z gęsiny, gdzie zebraliśmy ponad 90 ciekawych i bardzo smacznych przepisów. Rozpoczęliśmy też promocję gotowych produktów z gęsiny, czego owocem jest wspieranie KGW w sprzedaży swoich wspaniałych produktów. O Inicjatywie TGW będzie można więcej przeczytać w najbliższym kwartalniku Kultura Wsi, który ukaże się na przełomie lutego/marca 2021 roku.

Red. A.S.