Taki tytuł nosi wspólna akcja gospodyń z gminy Kościelisko i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, która ma na celu ponowne przywrócenie jagnięciny do naszych kuchni. O przedsięwzięciu poinformował środowy Dziennik Regionów na antenie TVP3.

Niegdyś jagnięcina, jako bardzo delikatne i zdrowe mięso, często pojawiała się na polskich stołach. Dziś próżno jej szukać szczególnie na równinach. Popularność zachowała jeszcze na Podhalu. I stąd prężne Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska wspierane przez Gminny Ośrodek Kultury i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczęło akcję przywracania jagnięciny do polskiego menu. Panie nagrają i wyemitują w Internecie (także na kanale Instytutu) dwanaście filmików poświęconych różnym sposobom przyrządzania mięsa z młodych owiec, od najprostszych po te bardziej wykwintne i niebanalne.

Nie ograniczamy się tylko do tradycyjnych receptur, ale będzie też matematyczna jagnięcina, będzie ułamkowa, polonistyczna, a także jagnięcina po francusku – powiedziała Anna Żuber z KGW Kościelisko.

Podhalańska jagnięcina w dwunastu smakach to wspólny projekt Gminy Kościelisko i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Zachęcamy do jedzenia jagnięciny z Podhala, bo tam wszystko się zaczęło. Mamy nadzieję, że lokalna gastronomia i przedsiębiorcy włączą się w tę akcję i będziemy razem promować jagnięcinę – powiedziała Kinga Biernacka z Pracowni Kulinarnej NIKiDW.

Warto przypomnieć, że jagnięcina jest dietetyczna i lekkostrawna. Ma sporo witamin i tak potrzebnych naszym organizmom, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Krótko mówiąc: wyśmienicie zdrowa.

Cały materiał można obejrzeć pod adresem:

https://regiony.tvp.pl/12188733/dziennik-regionow

10.02.2021, 19 minuta

***********

O przedsięwzięciu Gminy Kościelisko i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pn. „Jagnięcina w dwunastu odsłonach” poinformowały także piątkowe Wiadomości Rolnicze TVP 3 Regiony.

Cały materiał można obejrzeć pod adresem:

https://regiony.tvp.pl/52262947/12022021

12.02.2021, 7 minuta

*******

Poniżej o Projekcie Jagnięcina Podhalańska

NIKiDW i KGW Kościelisko zapraszają do obejrzenia cyklu filmików: Jagnięcina podhalańska w dwunastu odsłonach

Spoty Jagnięcina – zapowiedź cyklu filmików

Tekst: Rafał Karpiński
Red. A.S.