Gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku przedstawią w 3-5 minutowych filmikach różne sposoby przyrządzania podhalańskiego specjału.

Przepisy oraz metody przyrządzania połączone są z barwnymi opowieściami o regionie, tradycjach i obyczajach.

Gaździny pokażą różne sposoby przyrządzania jagnięciny – od tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, po najbardziej futurystyczne i niekonwencjonalne.

Tak, jak Koło z Kościelska charakteryzuje duża różnorodność osobowości, tak zostaną przedstawione różnorodne sposoby przyrządzania jagnięciny, bo przecież siła płynie z różnorodności.
Będzie więc i na ostro i na słono, na wesoło i na gorzko.

***
Jagnięcina z Kościeliska – spot zapowiadający cykl filmików. Zapraszamy do obejrzenia!

Motywem przewodnim filmików są trzy gaździny, rdzenne góralki „z krwi i kości”. Sylwia Loley z domu Stopka, Stanisława Karpiel i Anna Nędza-Kubiniec – góralki pochodzące ze słynnych góralskich rodów. Dużą uwagę w codziennym życiu kładą na kultywowanie i pielęgnowanie lokalnych tradycji i obyczajów. Anna Nędza-Kubiniec jest z wykształcenia etnologiem, z dużym doświadczeniem w przedstawianiu historii Kościeliska, jego obyczajów i tradycji; w różnego rodzaju formatach, artykułach i mediach. W każdym kolejnym odcinku, będą komentować, opowiadać i przedstawiać kolejne historie i ciekawostki związane z naszym regionem.

Co miesiąc będziemy prezentować jeden filmik i jeden przepis !!!

NIKiDW i KGW Kościelisko zapraszają do obejrzenia cyklu filmików: Jagnięcina podhalańska w dwunastu odsłonach

Oprac. K.B
Red. A.S.

Foto. archiwum NIKiDW
Foto. GOKR Kościelisko