Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wiele jest różnorodności na polskiej wsi, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w nowym projekcie chce pokazać wielość tradycji, obyczajów, gwar i języków, nurtów w muzyce i odmienności strojów. O tym przedsięwzięciu na antenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej PR opowiadała Magdalena Trzaska – przedstawiciel NIKiDW.

Zależy nam na pokazaniu tej różnorodności i udowodnieniu, że to co pozornie różni i dzieli, poznane i zrozumiane, może łączyć i wzbogacać. Akcje zaczynamy od tekstów na naszej stronie internetowej, ale wiadomo, że żadnej kultury nie da się pokazać wyłącznie za pomocą słowa, dlatego mamy nadzieję, że z czasem uda się stworzyć galerię , która będzie mogła pokazać cały ten koloryt. Liczymy także, że niebawem będzie można spotkać się na żywo. I wtedy twórcy ludowi i muzycy będą mogli zaprezentować swoją twórczość na spotkaniach, koncertach i imprezach zorganizowanych przez NIKiDW – powiedziała Magdalena Trzaska.

Wszystkich przedstawicieli i badaczy mniejszości kulturowych na polskiej wsi Instytut zaprasza do współpracy.

Więcej informacji oraz numer telefonu kontaktowego pod LINKIEM:

Mniejszości kulturowe w Polsce

Cały materiał można odsłuchać pod linkiem:

https://www.polskieradio.pl/377,Radiowe-Centrum-Kultury-Ludowej/8270,Etnowiesci/

03’24
02.02.2021 o 18.00 – Webinarium Muzeum Azji i Pacyfiku z udziałem Matyakubova Shavkata, wokalisty i instrumentalisty z Uzbekistanu / Projekt NIKiDW nt. mniejszości kulturowych w Polsce / WoWaKin w zestawieniu 10 najlepszych nowych płyt najnowszego numeru magazynu Songlines

Śladami polskich Tatarów

Karaimi – najmniej liczna mniejszość w Polsce

Tekst: R.K.
Red. A.S.