Koło Gospodyń Wiejskich „Działamy Razem” w Klusku zawiązało się we wrześniu 2019 roku, a zostało zarejestrowane pod koniec października 2019 roku. Obecnie liczy około 30 członków. To druga tego typu organizacja w tej miejscowości. Od maja 2018 roku działa tu również Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Kluska. Oba podmioty pracują wspólnie na rzecz rozwoju wsi, ubiegając się o pozyskanie dodatkowych funduszy na realizację swoich projektów.

Celem Koła jest aktywizacja, integracja oraz rozwój mieszkańców Kluska. Jego członkowie biorą aktywny udział w działalności kulturalnej, społecznej i oświatowej, dostosowując swoją ofertę do różnych grup wiekowych. Starają się wyjść ze swoimi pomysłami również poza swoją wieś i okoliczne miejscowości.

 

Mimo, że właściwie cały okres działania Koła przypadł na czas pandemii to udało się już zrealizować wiele działań. Pierwszą aktywnością była organizacja Babskich Garów – warsztatów kulinarnych dla kobiet. Członkinie spędziły miło czas integrując się i przyrządzając wspólnie pizzę. Potem przyszedł czas na kolejne warsztaty – tym razem plastyczne z wykonywania stroików. Powstały piękne kompozycje kwiatowe, które przyozdobiły rodzinne groby. Zimą zorganizowano integracyjny wyjazd do kina.

W marcu 2020 roku Koło było współorganizatorem I Kluskowego Dnia Kobiet – uroczystości integracyjnej dla wszystkich mieszkańców. Z kolei dzięki środkom pozyskanym z programu Mazowsze Lokalnie udało się zrealizować projekt „Warsztatowe spotkania z kulturą i tradycją”, w ramach którego odbyły się warsztaty kulinarne oraz plastyczne. Efektem wspólnej pracy były piękne doniczki, wianki, biżuteria, akcesoria w decoupage, ozdobne plastry drewna oraz tradycyjne lokalne potrawy. Zorganizowano również dwa konkursy: kulinarny „Regionalne podróże kulinarne ” na najlepszą potrawę kuchni mazowieckiej oraz plastyczny „Moja mała ojczyzna”.

 

 

Członkowie Koła uczestniczyli w przygotowaniu Pikniku Rodzinnego oraz Żniwioków – Dożynek Sołeckich, na których ogłoszono wyniki konkursów z dotacji Mazowsze Lokalnie oraz wręczono nagrody. Dzięki środkom z ARiMR podczas tej imprezy udało się zorganizować atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W październiku 2020 roku Koło otrzymało dofinansowanie na realizację zadań publicznych w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”: Zadanie 2. Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Dzięki tej dotacji zakupiono stroje dla członkiń oraz sprzęt, który w przyszłości umożliwi organizację kina plenerowego, szkoleń i innych wydarzeń dla członków lokalnej społeczności. Z kolei dzięki środkom pozyskanym z Gminy Gostynin w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2020 roku zakupiono sprzęt kuchenny oraz nagrano 6 filmików pokazujących wykonanie potraw tradycyjnej kuchni Mazowsza.

 

Członkowie Koła aktywizują się również na rzecz osób potrzebujących pomocy. W 2020 roku wzięli udział w kiermaszu ciast dla chorej Zosi, Turnieju Charytatywnym w piłkę nożną oraz w akcji #gaszynchallenge.

Osoby zrzeszone w Kole tworzą prawdziwy mix talentów. Niektóre panie są bardzo utalentowane kulinarnie i odnoszą sukcesy w konkursach z tego zakresu, m.in. Festiwalu Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka”. Inne mogą pochwalić się niezwykłymi zdolnościami plastycznymi, którymi chętnie dzielą się z uczestnikami warsztatów. Ponadto w KGW działają osoby z wykształceniem sportowym, które prowadzą zajęcia ruchowe. Wszyscy członkowie zawsze aktywnie angażują się w realizację wszelkich działań.

 

 

Koło w Klusku tworzą kobiety i mężczyźni w różnym wieku, z różnych środowisk, część z nich to osoby napływowe. Tworzą zgrany zespół. Ich działalność nie ogranicza się tylko do inicjatyw podejmowanych przez Koło. Służą sobie wzajemnie pomocą i życzliwością również w życiu prywatnym. Dzięki wspólnej pracy narodziło się wiele nowych znajomości i przyjaźni. Zdaniem Przewodniczącej Koła, pani Zuzanny Baranowskiej-Lemmen właśnie w tym tkwi sukces tej organizacji. „Nie jesteśmy grupą osób, która tylko czasem spotka się, żeby ustalić szczegóły jakiegoś wydarzenia. Jesteśmy „kluskową rodziną”, w której panuje życzliwość i wzajemna pomoc” – podkreśla.

Red. J.R.