Koło Gospodyń Wiejskich w Szklanej powstało w czerwcu 2018 roku. Aktualnie liczy 28 członków – 18 pań i 10 panów. W spotkaniach Koła często uczestniczą też dzieci, które zaczęły mówić o sobie, że należą do KGW Junior Szklana. Organizację tę wyróżnia to, że jej członkowie pochodzą z trzech sąsiednich wsi: Szklana, Łaganów oraz Piotrkowice Małe. Miejscowości te należą do gminy Proszowice oraz Koniusza. Tak więc KGW w Szklanej łączy ludzi i pokolenia.

Pomysł na powołanie do życia Koła Gospodyń Wiejskich w Szklanej zrodził się w czerwcu 2018 roku, podczas organizacji pikniku rodzinnego, który w dużym stopniu przyczynił się do integracji lokalnej społeczności. Młode kobiety szybko przeszły od planów do czynów i KGW w Szklanej szybko rozpoczęło swoją działalność. Aktualnie liczy ono 28 członków – 18 pań i 10 dzielnie wspierających je mężczyzn, którzy w razie potrzeby zawsze służą pomocą. W spotkaniach uczestniczą też dzieci, które chętnie angażują się w różnego rodzaju aktywności.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel podtrzymywanie spuścizny poprzednich pokoleń. Swoimi działaniami chcą w atrakcyjny sposób przekazać najmłodszym tradycje związane z ich małą miejscowością. Skupiają się także na odnowieniu wspólnego dobra wszystkich mieszkańców jakim jest boisko sportowe i związany z nim wiejski teren pod nazwą „Kamieniec”. Przez wiele lat miejsce to było zaniedbane, nikt nie miał pomysłu jak je uatrakcyjnić i wykorzystać jego potencjał. Członkowie Koła pokazali, że wystarczy odrobinę chęci, a sukces jest na wyciągnięcie ręki. Nawet w miejscowości liczącej kilkadziesiąt domów dzięki wspólnej pracy możliwe jest osiągniecie celów, które pozornie wydawały się nie do zrealizowania.

Chociaż KGW w Szklanej to najmłodsze koło w powiecie, to już może się pochwalić niejednym sukcesem. Dzięki jego inicjatywie udało się przeprowadzić wstępną modernizację terenów rekreacyjnych „Kamieniec”. Przy pomocy władz lokalnych zorganizowano kilka wycieczek dla całych rodzin, w tym do Sejmu i Senatu RP. Ponadto przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego zrealizowano trzy duże projekty grantowe: „Zamieńmy wysypisko na boisko”, „Zawody Kół Gospodyń Wiejskich w Szklanej”, które okazały się wielkim sukcesem oraz „Dawniej Szklanna a dziś Szklana, czyli historia wsi i jej mieszkańców”. W ramach ostatniego wymienionego projektu powstała fotokronika tej miejscowości.

 

W 2018 roku Koło zostało wyróżnione i zaproszone jako jedno z nielicznych kół z Małopolski do zaprezentowania swoich talentów kulinarnych w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie podczas przeglądu tradycyjnych potraw wigilijnych. Z kolei w 2019 roku zdobyło I miejsce za najlepszą potrawę z miodem podczas Proszowickiego Miodobrania. Pomimo trwającej pandemii, także w 2020 roku udało się zrealizować kilka projektów i święcić małe sukcesy. KGW w Szklanej zajęło III miejsce w konkursie na postną potrawę zorganizowanym przez Małopolski Oddział ARiMR. Opracowana przez jego członków monografia o wsi Szklana pojawiła się na Małopolskich Targach Książki „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też opracowane przez nich przepiśniki, w których znalazły się sprawdzone przepisy kilku pokoleń tutejszych gospodyń.

Osiągnięte sukcesy są wynikiem ciężkiej, wspólnej pracy oraz nieustannego podnoszenia kwalifikacji członków Koła. W 2019 roku jako jedyne koło z Gminy Proszowice i jedno z siedemnastu kół z całej Małopolski, KGW Szklana wzięło udział w szkoleniu w ramach operacji „Lokalnie, regionalne i tradycyjnie szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Z kolei w 2020 roku jako jedyne, wzięło udział w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego celem było poznanie przykładów dobrych praktyk w zakresie regionalnego dziedzictwa kulinarnego. KGW Szklana zakwalifikowało się również do udziału w szkoleniu EtnoMałopolska.
Członkowie Koła są bardzo dumni ze swojej pani prezes Reginy Musiał, która została wyróżniona tytułem Osobowość Roku 2018 za utworzenie Koła i jego prężną działalność, a także z jednej z członkiń, pani Aleksandry Kaim, która wygrała plebiscyt na najlepszą gospodynię 2019 roku na szczeblu powiatowym.

 

W 2019 roku Koło rozpoczęło projekt pn. „Szklana Weka” – domowe przetwory w wykonaniu KGW Szklana, który zdobył już uznanie niejednych smakoszy. Kilka przetworów okazało się prawdziwym hitem, a dodatkowo przy współpracy z pierwszym oficjalnym FanClubem Kamila Stocha w Proszowicach, jego członkowie stworzyli recepturę na „Skoczną Paprykę z Proszowic”.

W skład Koła wchodzą osoby o wielu umiejętnościach, co skutkuje różnorodnością podejmowanych przez nie działań. Jak mówią członkinie Koła: „W naszym skromnym gronie nie brakuje chyba żadnego talentu. Mamy tutaj znakomitą kucharkę, dziewczyny, które świetnie sprawdzają się w słodkich wypiekach, specjalistkę od wyplatania wieńca dożynkowego oraz koleżankę, która pisze książki, wiersze czy anegdoty. Gospodynie, które wyróżniają się zdolnościami manualnymi, ale też takie które są odpowiedzialne za niezawodną organizację wszystkiego. W naszym gronie nie brakuje nawet pomocy medycznej czy też fachowej i wykwalifikowanej opieki nad najmłodszymi. O talentach naszych panów nawet nie wspominając”.

Działając w takim gronie osiągnięcie wytyczonych celów to sama przyjemność. „Nasze Koło wciąż się kręci – swoimi działaniami podtrzymujemy dawne tradycje, a zarazem tworzymy nową historię” – podsumowują jego członkowie.

Red. J.R.