Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej to już niemal pół wieku tradycji. Odbywa się nie przerwanie od 1973 roku. I w tym roku, mimo pandemii koronawirusa, także go nie zabraknie. Do udziału w tegorocznym 49 Karnawale Bukowiańskie Centrum Kultury zaprasza w edycji on-line. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 lutego 2021 roku.

Góralski Karnawał od lat organizowany w Bukowinie Tatrzańskiej przyczynia się do promowania, rozpowszechniania i rozwijania kultury ludowej, a w szczególności kultury Podhala, wyrażanej w tradycyjnym kolędowaniu, pieśniach, tańcu i muzyce. Góralski Karnawał jest największą tego typu imprezą folklorystyczną w Polsce. Głównym jej trzonem jest konkurs grup kolędniczych, który kultywuje i popularyzuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, Nowego Roku. W ostatni dzień Karnawału zwykle organizowano imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych oraz kumoterki – wyścigi par góralskich na saniach. Tradycyjnie towarzyszące imprezie wydarzenia związane z kulturą Spiszu i Podhala ze względów pandemicznych będą przeniesione na rok przyszły. W tym roku jedyną imprezą towarzyszącą Karnawałowi on-line będzie zarejestrowana wcześniej wystawa twórczości ludowej,którą będzie można zwiedzać na ekranie swojego komputera.

W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału w trzech kategoriach konkursowych. Do konkursu grup kolędniczych zaproszone są grupy kolędnicze z całej Polski, reprezentujące autentyczne formy kolędowania na polskiej wsi, a prezentowany przez nie program powinien odzwierciedlać tradycje kolędowania swojego regionu.

Druga kategoria konkursu, to „popis par tanecznych”. Do udziału zaproszone są osoby powyżej 16 roku życia. Organizatorzy przewidzieli trzy kategorie wiekowe. Tancerze biorący udział w konkursie powinni wystąpić z towarzyszeniem własnych muzyk regionalnych. Zespoły towarzyszące mogą zaprezentować śpiew grupowy – jednak nie więcej niż po jednej zwrotce – na rozpoczęcie i zakończenie występu.

Trzecia kategoria to taniec zbójnicki. Konkurs ma na celu pokazanie jednego z najbardziej reprezentatywnych tańców regionów góralskich i różnic w jego interpretacji, wynikłych z tradycji poszczególnych subregionów. W konkursie mogą wziąć udział zespoły w składzie nie większym niż 10 osób w wieku powyżej 16 roku życia. Członkowie zespołów powinni występować w tradycyjnych strojach swojego regionu, a nie w tzw. kostiumach zbójnickich.

Termin zgłoszeń wraz z materiałem filmowym upływa 27.01.2021. Do zdobycia nagrody finansowe oraz unikatowe statuetki.

Wszelkie szczegóły, regulamin konkursu i kontakt do organizatorów pod adresem:
https://zwiazek-podhalan.com/wp-content/uploads/2020/12/2021-Regulamin-glowny-49-GK.pdf

Oprac. Rafał Karpiński