Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w bukowiańskim Domu Ludowym miała miejsce prezentacja albumu pt. „Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej”. Patronat nad albumem objęło Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. To wyjątkowe wydawnictwo jest jednym z zaledwie trzech opracowań na temat podhalańskiej ornamentyki.

Spotkanie transmitowane online prowadził dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury, etnolog Bartłomiej Koszarek. W rozmowie wzięli udział twórcy mający swój udział w powstawaniu wydawnictwa: pasjonat podhalańskiej sztuki ludowej Jan Modrzewski oraz graficy – Joanna Modrzewska i Piotr Larkowski. Opowiadali o etapach tworzenia albumu i zakresie pracy.

W albumie zilustrowano ponad 130 odmian rozet i zdobień autorstwa Romana Koszarka i jego syna Władysława, braci: Antoniego i Władysława Chowańców oraz Franciszka Sztokfisza i jego syna Antoniego. Wydawnictwo będące doskonałym materiałem edukacyjnym zarówno dla rzeźbiarzy jak i pasjonatów wzbogacono o wzory na sosrębach w chałupach bukowiańskich wybudowanych w latach 1857 – 2018. Wstęp do publikacji napisał dr hab. Zbigniew Moździerz. Album jest do nabycia w Bukowiańskim Centrum Ludowym „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Prezentację wydawnictwa można obejrzeć pod linkiem:

Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy – Spotkanie on-line z autorami albumu pt. „Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej” | Facebook