Koło Gospodyń Wiejskich Rusko działa już od 1958 roku, jednak na jakiś czas musiało zawiesić swoją działalność. W 2014 roku zostało reaktywowane i do dnia dzisiejszego prężnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Obecnie liczy 77 członkiń.

Koło Gospodyń Wiejskich Rusko w 2014 roku po kilkudziesięciu latach przerwy ponownie rozpoczęło swoją działalność. Obecnie zrzesza trzy pokolenia kobiet – babcie, mamy i córki, co wpływa na wzmocnienie więzi międzypokoleniowych. Młodsze członkinie uczą się od starszych, a starsze podpatrują swoje wnuczki i córki i dzięki temu są na bieżąco ze wszystkimi współczesnymi nowinkami.

 

Członkinie Koła starają się by ich praca i zaangażowanie były spójne z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Współpracują z sołectwem, szkołą i Ochotniczą Strażą Pożarną. Biorą udział w różnego rodzaju festynach i spotkaniach kulturalnych, na których promują swój region. Chętnie angażują się również w akcje charytatywne na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców wsi i okolic.

Paniom zależy by ocalić od zapomnienia miejscowe tradycje i zwyczaje. Poprzez swoje działania próbują zachęcić osoby w różnym wieku, a szczególnie młodych ludzi do poznawania historii okolic w których żyją. Swoje pomysły realizują między innymi poprzez organizację warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych, a także spotkań okolicznościowych, jak Wigilia, Wielkanoc czy Dzień Kobiet. Chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi mieszkańcami, pokazać piękno rodzimego folkloru oraz przypomnieć smaki potraw, które kiedyś gościły na tutejszych stołach, a dziś zostały już trochę zapomniane, jak pyra z gziką czy smażony ser.

 

Same również starają się podnosić swoje kwalifikacje biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Nowo nabyte umiejętności wykorzystują poprzez udział w konkursach organizowanych między innymi przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Członkinie Koła organizują też wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy do teatru. Jak mówią: „Chcemy by na wsi żyło się lepiej, by kobiety mogły oderwać się od codziennych obowiązków, mogły wyjechać, spotkać się, zabawić”.

Red. J.R.