Powiatowa Rada Kół Gospodyń została powołana 20 czerwca 2020 r. z inicjatywy Starosty Powiatu Koneckiego- Grzegorza Pieca oraz Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Sworzycach Justyny Rupniewskiej. Zebranie założycielskie odbyło się w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.

Rada pełni rolę konsultacyjną, doradczą i inicjatywną współpracując z Zarządem Powiatu Koneckiego. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pań z KGW możliwa jest jeszcze lepsza realizacja potrzeb lokalnej społeczności. Warto podkreślić, że Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie koneckim prężnie działają niemal w każdej większej wsi, a integracja podejmowanych przez nie działań może przynieść tylko pozytywne efekty.

Obecnie w skład PRKGW wchodzą 23 z 40 kół zarejestrowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie koneckim. Przewodniczącą została wybrana w głosowaniu Justyna Rupniewska, która również reprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach.

Już na spotkaniu inauguracyjnym Panie pokazały na co je stać, przypominając o tradycji nocy świętojańskiej. Przybyłych gości przywitał wystrzał z armaty, a następnie na taflę malenieckiego stawu, kolejno trafiały kolorowe wianki przygotowane przez koła. Zwyczajowi temu towarzyszyły dźwięki tradycyjnej, ludowej pieśni „Wiła wianki i rzucała je do falującej wody…”, która porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Nie zabrakło również lokalnych smakołyków – kugla, pierogów, kapusty z grochem, staropolskich wędlin, różnego rodzaju ciast i świeżutkiego chleba prosto z pieca. Była to doskonała okazja do rozmów, wymiany doświadczeń oraz nawiązania bliższych kontaktów.

W lipcu panie wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Polska Gospodyni poświęconym projektom unijnym, których celem jest promocja regionu, zachowanie lokalnej tradycji, kultury i historii.

W sierpniu gospodynie działające w Powiatowej Radzie KGW zorganizowały w Maleńcu wydarzenie kulinarne „Fabryka Smaku”, propagujące lokalne dziedzictwo kulinarne i tradycje rzemieślnicze powiatu koneckiego. W ramach tego spotkania odbyły się warsztaty kulinarne, degustacje tradycyjnych potraw takich jak: kugiel, pierogi, tradycyjne pieczywo oraz pokazy dawnych technologii wytwórczych.

Mimo restrykcji epidemicznych Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi ożywioną działalność. W listopadzie przewodnicząca PRKGW wraz ze starostą koneckim zorganizowali konkurs online „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Koneckiego przy udziale kół z Powiatowej Rady”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Celem konkursu było propagowanie dziedzictwa kulturowego powiatu koneckiego oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu.

Panie przez cały czas pozostają ze sobą w kontakcie telefonicznym i mailowym. Bezpośrednie spotkania na razie musiały zostać przesunięte na 2021 rok.

Red. J.R.